16. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków Kobiet „KIWIE 2023”, która odbyła się 20-22.07.2023 r. zgromadziła 400 badaczy, wynalazców i przedsiębiorców z 40 krajów oraz ponad 350 wynalazków, a wśród nich sposób wytwarzania kompozycji polimerowej biodegradowalnej. Właśnie to rozwiązanie jury postanowiło nagrodzić złotym medalem
i nagrodą specjalną. Jego autorami są naukowcy z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Politechniki Lubelskiej: dr inż. Aneta Tor-Świątek, prof. Tomasz Garbacz oraz prof. Tomasz Klepka.
Zespół na wystawie reprezentowała dr inż. Aneta Tor -Świątek.
– Nasze rozwiązanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród odwiedzających i komisji konkursowej. Wynika to z aktualności tematyki tworzenia nowych ekologicznych materiałów. Wynalazek umożliwia otrzymywanie wyrobów wtryskiwanych jak np. opakowania, pojemniki, zabawki z kompozycji przyjaznej środowisku, która po spełnieniu swojej funkcji użytkowej może być poddana kompostowaniu – tłumaczy dr inż. Aneta Tor-Świątek.
To kolejny sukces lubelskiej badaczki na wystawie w Korei. Rok temu zaprezentowała sposób wytwarzania folii mikroporowatej, który również otrzymał złoty medal oraz nagrodę specjalną.
– Wystawy, które skupione są na pokazaniu osiągnięć kobiet w nauce i wynalazczości są bardzo potrzebne. Musimy śmielej mówić o swojej pracy i sukcesach. To niezmiernie ważne także dla innych pań – przekonuje dr Tor-Świątek.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koreańskie Stowarzyszenie Kobiet Wynalazców (KWIA), Koreański Urząd Własności Intelektualnej (KIPO) i Światową Organizację Własności Intelektualnej.
Komentarze