Reklama
środa, 18 grudnia 2024 14:07
Reklama

Chcą zostać architektami. Najpierw muszą zdać egzamin z rysunku

  • Źródło: rzecznik prasowy PL

Autor: PL

 

155 uczniów, 4 i 5 lipca, przystąpi do egzaminu z rysunku odręcznego na architekturę na Politechnice Lubelskiej. Ten chętnie wybierany kierunek studiów jest marzeniem wielu kandydatów. 
– Architektura na  naszej uczelni to oblegany kierunek. Chętnych osób jest zazwyczaj więcej niż miejsc. Na rok akademicki 2023/2024 mamy ich jedynie 60. To kierunek dla osób, które lubią tworzyć budynki, planować ich funkcje, projektować przestrzeń, a dodatkowo lubią rysować i mają talent twórczy – mówi prodziekan ds. studenckich na kierunku architektura prof. Bartłomiej Kwiatkowski. I dodaje: – Praca architekta jest wymagająca, ale też dająca dużą satysfakcję. To połączenie wiedzy technicznej z niezwykłym zmysłem artystycznym.
Egzamin odbędzie się w holu głównym na parterze Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury PL. Czas – 180 minut. Zakończenie – godz. 16.00.   
Kandydaci w ciągu dwóch dni muszą wykonać dwa rysunki ołówkiem grafitowym. Pierwszy to rysunek z natury, czyli innymi słowy jest to martwa natura. Drugie zadanie egzaminacyjne to rysunek z wyobraźni.
Prace oceniane są w skali od 0 do 250 punktów (każde zadanie). Kandydat może uzyskać maksymalnie 500 punktów. Aby zdać egzamin, trzeba otrzymać minimum 150 punktów.
Jakie umiejętności pozwala sprawdzić egzamin wstępny na architekturę?
– Prace wiele mówią o wyobraźni przestrzennej i logicznym myśleniu kandydata. Weryfikują ogólny poziom wiedzy w zakresie możliwości kreowania przestrzeni trójwymiarowej oraz umiejętności jej stosowania w rozwiązaniu problemów komponowania przestrzeni. Dają też możliwość sprawdzenia umiejętności kandydata pod kątem jego predyspozycji do zawodu architekta, jego zainteresowań architekturą i sztuką – informuje przewodniczący Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej dr inż. Marek Grabias. 
O tym, czy zostali zakwalifikowani na studia, kandydaci dowiedzą się w piątek 7 lipca.


Podziel się
Oceń

Komentarze