Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wskazało wiele wyróżniających, dobrych praktyk realizowanych przez Wydział Politologii. Na uwagę zasługują zwłaszcza:
- oryginalna i autorska koncepcja nauczania, oparta o własne doświadczenia badawcze osób prowadzących zajęcia;
- szeroki wachlarz przedmiotów (w tym bogata oferta zajęć w języku angielskim) i różnorodność metod kształcenia, a także powiązanie jakości kształcenia z prowadzonymi na Wydziale badaniami;
- zatrudnianie wykładowców-praktyków współpracujących z uczelnią w procesie dydaktycznym, dzięki czemu proces kształcenia na kierunku ma nie tylko wymiar teoretyczny, ale też czysto praktyczny;
- różne działania wspierające studentów anglojęzycznej ścieżki International Relations.
Działania te wyróżniają oceniany kierunek na tle innych ścieżek kształcenia z zakresu stosunków międzynarodowych. Do tego sukcesu przyczyniła się kadra naukowa Zakładu Stosunków Międzynarodowych UMCS pod kierownictwem prof. Marka Pietrasia, Prodziekana Wydziału Politologii ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą.
Warto dodać, że od roku akademickiego 2019/2020 Wydział Politologii UMCS będzie oferował pełną ścieżkę kształcenia w języku angielskim. Kandydaci mogą aplikować na studia International Relations I stopnia (nowo utworzony kierunek), II stopnia, a także anglojęzyczne studia doktoranckie Doctoral programme in political science.
Komentarze