Reklama
środa, 22 stycznia 2025 09:46
Reklama

Artykuły

„U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza”. Zapowiedź wernisażu w Sejmie

W czwartek 4 lipca o godz. 12.00 w sejmowym holu na I piętrze odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza”. Inicjatorem wydarzenia jest poseł Andrzej Kryj. Patronat nad wystawą objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

01.07.2019 21:40
Zdrowy styl życia z eco cateringiem
Zdrowy styl życia z eco cateringiem

Bycie eko to już nie tylko moda, ale sposób życia. Doskonale zdają sobie z tego faktu największe światowe przedsiębiorstwa, które z powodzeniem wdrażają eco rozwiązania. Zmiany można zauważyć również na naszym rodzimym rynku. Jedna z najbardziej znanych polskich firm zajmująca się cateringiem dietetycznym postanowiła wyeliminować ze swojej oferty plastikowe sztućce i słomki.

01.07.2019 15:00
Gdzie na fitness w Lublinie?
Gdzie na fitness w Lublinie?

Planujesz zrobić formę na wakacje? Zawsze najtrudniej ruszyć się z kanapy! Jeżeli jednak postanowiłeś to zrobić — czas zapisać się na zajęcia sportowe! Przeglądasz kolejne i kolejne oferty klubów fitness i nie wiesz, na co się zdecydować? Czym kierować się podczas wyboru dobrych zajęć sportowych?

01.07.2019 14:00
Jakie kursy wybrać w Lublinie?
Jakie kursy wybrać w Lublinie?

Szukasz kursów w Lublinie? Zastanawiasz się jakie kierunki masz do wyboru? Przeczytaj i dowiedz się więcej o kierunkach kształcenia, kwalifikacjach, które możesz uzyskać.

01.07.2019 14:00
Stomatolog Lublin – gdzie warto pójść?
Stomatolog Lublin – gdzie warto pójść?

Bolące zęby, próchnica, dziury… Do stomatologa nikt nie chodzi dlatego, że chce, a dlatego, że musi. Zdaniem wielu dentystów to nie strach, a bariera finansowa stanowi przeszkodę dla przyszłych pacjentów. Jednakże piękny uśmiech to gwarancja pewności siebie i atrakcyjnego wyglądu. Zatem – gdzie warto pójść do stomatologa w Lublinie?

01.07.2019 14:00
Depilacja laserowa, bezpieczna, efektywna i trwała
Depilacja laserowa, bezpieczna, efektywna i trwała

Depilacja to zabieg usuwania owłosienia ciała. Jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w domu lub gabinecie kosmetycznym. Zabiegiem depilacji usuwa się włosy na nogach, pod pachami, w okolicach intymnych, ale i na torsie czy plecach. Gładka skóra ciała, pozbawiona włosków jest estetyczna, aksamitna a przede wszystkim pozwala na przedłużenie odczucia świeżości ciała w upalne, letnie dni.

28.06.2019 14:00
Gdzie najczęściej wykorzystuje się dzisiaj dźwigi?
Gdzie najczęściej wykorzystuje się dzisiaj dźwigi?

Dźwigi, powszechniej znane jako klasyczne windy, spotkać można w praktycznie każdym piętrowym budynku, na placach budowy, w fabrykach i zakładach produkcyjnych, kopalniach. Ich ogólna dostępność oraz coraz nowocześniejsze technologie zastosowane przy użytkowaniu znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

28.06.2019 13:00
Czym wyróżnia się kuchnia tajska?
Czym wyróżnia się kuchnia tajska?

Z roku na rok kuchnia tajska zyskuje w Polsce coraz większą popularność. W porównaniu do typowych dań polskich, jest ona bardzo egzotyczna, zachwyca nietuzinkowymi przyprawami i nieoczywistymi połączeniami smakowymi. W kuchni tajskiej najważniejsza jest przede wszystkim zasada pięciu smaków. Korzystając z tej zasady, każde danie kuchni tajskiej musi mieć w sobie słodycz, ostrość, gorycz, słoność i kwaśność.

28.06.2019 13:00
Język angielski dla początkujących – jak zacząć?
Język angielski dla początkujących – jak zacząć?

Znajomość języka angielskiego jest niezbędna do funkcjonowania we współczesnym świecie. Spotyka się go w pracy, w filmach czy w codziennej komunikacji na wakacjach. Nie pochodzisz z tego pokolenia, które język angielski miało w szkole? Lub nie przykładałeś się do niego w trakcie edukacji? Nic straconego! Angielski dla początkujących nie jest trudny!

26.06.2019 09:00
Mieszkanie w Lublinie – czy warto kupować?
Mieszkanie w Lublinie – czy warto kupować?

Rynek nieruchomości w Lublinie ma się coraz lepiej, a co więcej – ciągle się rozwija. Co roku przybywa coraz więcej mieszkań, a zapotrzebowanie nie maleje! Wszystko za sprawą studentów, którzy ochoczo przybywają do Miasta Inspiracji, przez wzgląd na atrakcyjną ofertę edukacyjną, a mieszkańcy Lublina chętnie wynajmują nowe, świeże mieszkania.

26.06.2019 09:00
Soczewki kontaktowe – co warto wiedzieć?
Soczewki kontaktowe – co warto wiedzieć?

Czy masz dość noszenia okularów i masz ochotę zamienić je na soczewki? Na ich temat istnieje wiele mitów. Wiele z nich wydaje się przerażające! Co warto wiedzieć soczewkach kontaktowych?

26.06.2019 09:00
Tylko innowacje pozwolą sprostać nowym regulacjom emisji spalin. Dzięki produkowanym w Polsce nowoczesnym katalizatorom ekologiczne mogą być także silniki diesla

Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza w UE umiera około 400 tys. osób. Normy dotyczące ograniczenia szkodliwych substancji w powietrzu ustanowione przez KE przekracza 23 z 28 krajów członkowskich. Za dużą część odpowiada transport. Nowe technologie pozwalają jednak znacznie zmniejszyć emisję szkodliwych związków do atmosfery. Dzięki produkowanym w Polsce innowacyjnym katalizatorom nawet silniki diesla mogą być ekologiczne i spełniać wyśrubowane unijne normy spalin. Dyrektor BASF Polska podkreśla, że tylko dzięki innowacjom można skutecznie odpowiedzieć na wyzwania regulacyjne i znacznie zmniejszyć szkodliwą emisję.

21.06.2019 13:40
Obywatele Ukrainy mogą już przesyłać pieniądze do swoich bliskich poprzez bankomaty. Nie muszą mieć konta czy karty

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego w Polsce przebywa obecnie ok. 1,2 mln Ukraińców, z czego ok. 800 tys. na stałe. W związku z zarobkowym charakterem ich pobytu w Polsce chcą mieć stałą możliwość przesyłania pieniędzy rodzinom i bliskim, którzy pozostali na Ukrainie. Do tej pory było to znacznie utrudnione. Dlatego Euronet Polska, we współpracy z Ria Money Transfer, uruchomił w połowie czerwca usługę szybkiego transferu środków na Ukrainę za pomocą aplikacji myRia – cały proces odbywa się intuicyjnie i szybko, a środki są do podjęcia w zasadzie od ręki.

21.06.2019 13:33
Państwowe instytucje i systemy na celowniku cybeprzestępców. Liczba ataków z roku na rok rośnie

Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni. Atakują częściej, oprócz tradycyjnych stosują też innowacyjne metody. W 2018 roku CERT Polska zanotował ponad 3,7 tys. incydentów. W ciągu roku trzykrotnie wzrosła liczba fałszywych sklepów internetowych, plagą były też fałszywe witryny usług pośredników płatności. Współpraca firm z kluczowych sektorów gospodarki ze specjalistycznymi ośrodkami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem (CSIRT) to nie tylko obowiązek, wynikający z nowej ustawy, lecz także szansa na podniesienie poziomu zabezpieczeń.

21.06.2019 13:23
450. rocznica unii polsko-litewskiej. Uroczyste obchody w Lublinie - zapowiedź

1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie podpisany został akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego. Powołana w tej sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z najpotężniejszych organizmów politycznych ówczesnej Europy. W specjalnej uchwale podjętej niedawno przez posłów podczas 82. posiedzenia Sejmu podkreślono, że „polsko-litewska unia umożliwiła narodziny wyjątkowego systemu państwowości i była jednym z najważniejszych wydarzeń stulecia na kontynencie”.

21.06.2019 13:16
Polskie miasta opanowują elektryczne hulajnogi, współdzielone samochody i skutery. Nowe przepisy zrewolucjonizują sposób poruszania się miejskimi pojazdami

W dobie narastającego problemu zakorkowania ulic polskich miast współdzielony transport może się okazać przydatnym narzędziem do usprawnienia systemów komunikacyjnych. Po samochodach, skuterach i rowerach wynajmowanych na minuty przyszedł czas na popularyzację elektrycznych hulajnóg. Polskie miasta zapełniają się tymi pojazdami, co rodzi problemy – pozostawiane są często w nieodpowiednich miejscach, nierzadko także dochodzi do wypadków z udziałem jadących po chodnikach. Nowe przepisy mają zrewolucjonizować sposób poruszania się elektrycznymi pojazdami miejskimi.

21.06.2019 13:09
Polska oddala się od najbogatszych krajów UE. Przez ostatnie 10 lat zwiększył się dystans między najbogatszymi i najbiedniejszymi krajami Europy

Produkt krajowy brutto na osobę wzrósł we wszystkich krajach z wyjątkiem Grecji, ale wzrost ten dla stu kilkunastu milionów obywateli najbogatszych krajów wspólnoty i kontynentu był nominalnie wyższy niż dla porównywalnych pod względem liczby mieszkańców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Według autorów raportu przyczyną jest fakt, że globalne koncerny mają swoje główne siedziby w najbogatszych państwach.

20.06.2019 14:21
Na wakacje wybiera się ponad 40 proc. Polaków. Średnio na wypoczynek przeznaczymy 3,4 tys. zł

Ponad 40 proc. Polaków planuje wakacyjne wyjazdy. Co czwarty z nich wybierze polskie morze, a co trzeci – zagraniczną wycieczkę. Średnio na wypoczynek przeznaczymy 3,4 tys. zł – to o 670 zł więcej niż rok wcześniej – wynika z Barometru Providenta. Ponad połowa Polaków zaczyna oszczędzać na ten cel kilka miesięcy wcześniej, a co trzeci sfinansuje wypoczynek z bieżących dochodów. To właśnie względy finansowe są najczęściej wskazywanym powodem, dla którego 38 proc. rodaków spędzi urlop w domu.

20.06.2019 14:13
Wschodni Express na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Rozmowy i debaty o literaturze z pisarzami z Litwy i Ukrainy oraz premiery sześciu książek, takich autorów jak Ołeh Sencow, Artem Czech, Natalka Śniadanko, Wasyl Słapczuk, Herkus Kunčius oraz Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Bojczenko i Orest Drul – tak zapowiada się tegoroczny Wschodni Express, czyli cykl spotkań z intelektualistami z krajów Europy Wschodniej oraz seria wydawnicza Warsztatów Kultury, związana z festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia (27-30 czerwca, Lublin).

20.06.2019 14:02
Uhonorowani medalem Virtus et Fraternitas. "Robili wszystko by ocalić jak najwięcej istnień ludzkich"

W środę 19 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się gala wręczenia odznaczeń Virtus et Fraternitas z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Była to pierwsza gala uhonorowania obywateli, którzy mieli odwagę nieść pomoc ofiarom zbrodniczych systemów. O odznaczenia do prezydenta wnioskował Instytut Pileckiego, który służy upamiętnieniu, dokumentowaniu i badaniu historii XX w., z uwzględnieniem losów polskich obywateli.

20.06.2019 13:55