Celem wystawy jest opowieść o życiu ludności zamieszkującej Ziemie Polskie, trudniącej się na przełomie starej i nowej ery hutnictwem żelaza, kiedy istniało tu największe centrum hutnicze ówczesnej Europy.
Zaprezentowany zostanie również festyn archeologiczny pod nazwą „Dymarki Świętokrzyskie”, który rokrocznie przyciąga w Góry Świętokrzyskie przeszło 25 000 turystów. 53. edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia.
Blisko dwa tysiące lat temu, w Górach Świętokrzyskich powstał największy w Europie okręg hutniczy. Przyjmuje się, że w pierwszych wiekach naszej ery wyprodukowano w tym regionie ponad 8 tys. ton żelaza. Odegrało ono bez wątpienia bardzo istotną rolę w rozwoju gospodarczym ludów zamieszkujących tereny na północ od Karpat. Część produkcji trafiała nawet do plemion barbarzyńskich osiadłych w strefie pogranicza rzymskiego (limesu) nad Dunajem i Cisą.
Z produkcją żelaza w Górach Świętokrzyskich wiąże się znacząca liczba świadectw kontaktów zamieszkującej je ludności z terenami prowincji rzymskich. Są to odkrywane na stanowiskach archeologicznych - reliktach osad i cmentarzysk kultury przeworskiej - rzymskie wyroby z ceramiki, szkła i innych materiałów, które trafiały tu, jako importy. Przyjmowano również rzymską monetę o czym świadczą m.in. znaleziska gromadne - głównie srebrnych denarów - tzw. skarby. Nabywcami żelaza produkowanego w Górach Świętokrzyskich prawdopodobnie byli sami Rzymianie, gdyż na terenie cesarstwa istniała znacząca liczba centrów metalurgicznych zaopatrujących z pewnością w wystarczającym stopniu rzymski rynek wewnętrzny. Obecność towarów wytworzonych na terenie Imperium w rejonie działalności świętokrzyskich hutników może być świadectwem kontaktów handlowych - także o charakterze pośrednim, darów, trybutów czy w wyjątkowych przypadkach łupów wojennych.
„U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza”. Zapowiedź wernisażu w Sejmie
- 01.07.2019 21:40 (aktualizacja 05.04.2023 13:43)
Komentarze