Akcja najnowszej powieści Mai Wolny toczy się na Syberii. O dalekich podróżach (i powrotach do Kazimierza Dolnego), opowie autorka w rozmowie z Ewą Wolną. Po spotkaniu zapraszamy na degustację naparu z syberyjskiej czagi.
Autorka to doktor nauk humanistycznych, filolog polska. Była stypendystką Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile. W latach 1998-2002 dziennikarka Polityki. Przez wiele lat mieszkała w Belgii, gdzie prowadziła Centrum Wschodnioeuropejskie Post Viadrina. W latach 2010-2015 była dyrektorem belgijskiego muzeum NAVIGO, gdzie zrealizowała liczne wystawy poświęcone związkom kultury, literatury i morza. Rozgłos przyniosła jej szczególnie kontrowersyjna "Zeerotica" ("Erotyka morza") z 2011 roku. Wydarzenie zostało dostrzeżone przez brytyjskiego reżysera Petera Greenawaya, który wspólnie z żoną Saskią Boddeke, stworzył w 2013 roku nawiązującą do pomysłu Wolny wystawę: "Sex &The Sea" w Muzeum Morskim w Rotterdamie.
Dla prozatorskiej twórczości Wolny przełomowa okazała się powieść "Czarne liście", w której przedstawione są losy polsko-żydowskiej fotografki Julii Pirotte oraz problematyka pogromu kieleckiego. Powieść została uznana przez belgijską gazetę De Standaard za jedną z najlepszych książek 2017 roku.
Po wydaniu "Czarnych liści" Maja Wolny zamieszkała na stałe w Polsce, w Kazimierzu Dolnym, gdzie angażuje się w życie kulturalne i społeczne, m.in. w pamięć o żydowskiej przeszłości miasta. Współpracuje z miejscowym teatrem studyjnym Klepisko, z którym wspólnie zrealizowała dwa przedstawienia: "Syn Mistrza" (2017),oraz wystawioną na Zamku w Janowcu "Rzecz o Poli" (2018). Jest współautorką międzynarodowej wystawy "Pancerne skrzydła" (2018), poświęconej żołnierzom generała Stanisława Maczka, wystawianej m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Żołnierzem I Dywizji Pancernej był jeden z głównych bohaterów debiutanckiej powieści Wolny "Kara". W 2016 i 2017 podróżowała samotnie na Syberię, zbierając materiały do powieści "Powrót z Północy".
W 2018 Wolny otrzymała belgijską nagrodę literacką Hercule Poirotprijs w kategorii "Debiuty" za powieść "Księgobójca" ("De Boekenmoordenaar").
Ma męża i dwoje dzieci.
Komentarze