Kolejni ochotnicy - kandydaci do terytorialnej służby wojskowej w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęli w sobotę swoją przygodę z wojskiem. Na ostatnią w tym roku „szesnastkę” stawiły się 154 osoby, w tym aż 50 kobiet. Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się wstąpić do lubelskiej brygady? Rolnik, stolarz, pracownik socjalny, asystent rodziny, fizjoterapeuta, detektyw, ogrodnik, ochroniarz, informatyk. Terytorialsi wywodzą się z różnych środowisk i reprezentują różne zawody, mają swoje pasje, zainteresowania, często również cenne kompetencje. Łączy ich gotowość do tego, aby oddać części swojego czasu, energii i umiejętności ojczyźnie i lokalnym społecznościom. To właśnie tacy ludzie są największą wartością w WOT i oni stanowią o sile formacji.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe będzie dla ochotników wielkim sprawdzianem i wyzwaniem. Za nimi już pierwsze badania i testy sprawnościowe, a kolejne dni to wymagające zajęcia, m.in. z podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej. Ukoronowaniem tych zmagań będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się już 2 grudnia br. w Parczewie.
Sobotni nabór sprawił, że lubelska brygad OT powiększyła swoje szeregi i obecnie liczy ponad 3100 żołnierzy. Statystyki pokazują, że Terytorialsi na Lubelszczyźnie, to osoby młode, średnia wieku wynosi 30 lat. Blisko 24% stanowią studenci, rośnie również liczba kobiet – obecnie w lubelskiej brygadzie jest ich 15%.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.
Komentarze