Reklama
piątek, 22 listopada 2024 23:47
Reklama

„Najlepsza gęsina na Świętego Marcina” – przypomina Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrzycy

Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy powstało wiosną 1938 roku. Swoje istnienie zawdzięcza staraniom nauczycielki tamtejszej Publicznej Szkoły Powszechnej pani Cecylii Czechowej, pochodzącej z Tarnogóry. To ona, wierna pozytywistycznym ideałom, potrafiła skupić wokół siebie garstkę pełnych zapału marzycielek i zachęcić do wspólnej pracy „u podstaw”, którą brutalnie przerwała wojna.
„Najlepsza gęsina na Świętego Marcina” – przypomina Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrzycy

Autor: Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy

W obecnej chwili prężnie działające KGW zrzesza 16 członkiń. Jest aktywne podczas lokalnych wydarzeń i spotkań. Z powodzeniem bierze udział w różnorodnych konkursach. W tym roku zajęło pierwsze miejsce w kulinarnych zmaganiach za przygotowanie najsmaczniejszych pierogów. Obecna działalność Koła nieco różni się od tej z przeszłości. Głównym celem podejmowanych inicjatyw jest walka o przetrwanie kultury i tradycji przekazanych przez pokolenia.

Koło Gospodyń Wiejskich dzieli się z naszymi Czytelnikami przepisem na Pieczoną Gęś Faszerowaną:

SOLANKA:

Na jeden litr zimnej wody 1 łyżka soli. Zanurzyć całą gęś w solance na 10 godzin. Po wyjęciu z solanki natrzeć ją pieprzem, majerankiem i czosnkiem wymieszanymi z olejem, obłożyć liśćmi i zielem angielskim, wstawić do lodówki na następne 10 godzin.

SKŁADNIKI NA FARSZ:

15 dag serc

15 dag żołądków

15 dag wątróbki

30 dag karkówki

1 duża cebula

4 ząbki czosnku

majeranek

sól

pieprz

1 bułka

1 łyżka kaszy manny

1 jajko

mleko do namoczenia bułki

FARSZ:

Podroby i mięso, cebulę, odciśniętą bułkę - przepuścić przez maszynkę, dodać resztę składników, wyrobić na jednolitą masę. Odciąć szyję, zaszyć otwór, napełnić gęś farszem i zaszyć drugi otwór. Położyć gęś na blachę, obłożyć jabłkami pokrojonymi w ćwiartki ze skórką. Piekarnik nagrzać do 160 stopni i piec 45 minut na każdy kilogram gęsi. Gęś w trakcie pieczenia polewać tłuszczem, który się wytopi. Po upływie 2 godzin, jeżeli gęś za mocno rumienieje, przykryć folią. Można obniżyć temperaturę do 130 stopni.

Smacznego!


Podziel się
Oceń

Komentarze