Wśród prelegentów oprócz ministra Henryka Kowalczyka znaleźli się także poseł Krzysztof Szulowski oraz samorządowcy: Michał Mulawa, radny województwa lubelskiego i Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa, a także Leszek Kowalczyk, który jest koordynatorem okręgowym programu w województwie lubelskim.
Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że program Czyste Powietrze, łączący wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne z termomodernizacją budynków mieszkalnych, ma charakter kompleksowy. – Beneficjentami programu Czyste Powietrze będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Budżet programu wynosi 103 mld zł – powiedział minister Kowalczyk.
Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego podkreśla, że to jest pierwszy tego typu program realizowany w tak szerokiej skali. – Celem programu jest oczywiście zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza, ale także podniesienie komfortu życia Polaków – zaznacza radny Mulawa. Maksymalne koszty kwalifikowane wyniosą 53 tys. zł na jeden dom. – To kwota, która w przeciętnym domu wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku – zaznacza Mulawa i dodaje, że realizacja tego programu w znaczący sposób wpłynie także na zdrowie Polaków, gdyż według badań z powodu smogu i chorób wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie. Za emisję zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych oraz benzoapirenu, odpowiadają w ponad 30 proc. domy prywatne.
Leszek Kowalczyk, koordynator okręgowy programu w województwie lubelskim, poinformował, że przedstawiciele WFOŚiGW przeprowadzą szkolenia w każdej gminie i w każdym mieście naszego regionu. – Podczas tych spotkań szczegółowo będą prezentowane zasady programu, specjaliści także będą analizowali wniosek i udzielą wskazówek, jak należy prawidłowo go wypełnić. Szkolenia w gminach będą też okazją do zbierania opinii i sugestii potencjalnych beneficjentów programu, które wykorzystamy, żeby maksymalnie go udoskonalić i dostosować do oczekiwań Polaków – powiedział Leszek Kowalczyk.
Leszek Kowalczyk wyjaśnił też, jak będzie wyglądała procedura składania wniosków do programu Czyste Powietrze. Wnioski będą przyjmowały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść nawet do 90 proc. kosztów.
Według szacunków program obejmie około 3-4 milionów domów jednorodzinnych.
Komentarze