Nowy blok węglowy o mocy 100 MW powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni i docelowo zastąpi dwa najbardziej wyeksploatowane kotły. Wraz z pozostałymi urządzeniami zakładowej elektrociepłowni stworzy układ energetyczny dopasowany do realnych potrzeb w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego (w tym również ciepła na potrzeby miasta) oraz znacząco zwiększy produkcję energii elektrycznej. Ponadto budowa bloku jest jednym z działań przygotowujących spółkę na wejście w życie nowych unijnych norm emisyjnych (tzw. Konkluzji BAT). Inwestycja zabezpieczy też istniejące miejsca pracy.
Światowi giganci w wyścigu o budowę bloku
W trwającym obecnie postępowaniu przetargowym o realizację inwestycji ubiega się siedem firm i konsorcjów, wśród których są światowi liderzy branży energetycznej z takich krajów jak m.in. USA, Korea, Chiny, Japonia czy Czechy.
– Nowy blok węglowy w Puławach jest kluczowym projektem, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji nawozowo-chemicznych. Cieszy nas zainteresowanie jego realizacją ze strony światowych liderów branży energetycznej – mówi dr Krzysztof Bednarz, prezes zarządu spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
Lepsza współpraca w regionie
Co ważne, blok węglowy będzie zasilany z istniejącej gospodarki węglowej.
– Eksploatacja bloku doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem „Bogdanka” oraz do wykorzystania synergii płynącej ze współpracy naszych spółek, stając się kołem zamachowym rozwoju całego regionu lubelskiego – dodaje prezes K. Bednarz.
Niskie koszty transportu ze względu na odległość między Puławami a Łęczną (ok. 80 km), wystarczająco duże zasoby i rezerwy mocy wydobywczych kopalni sprawiają, że „Bogdanka” jest oczywistym partnerem „Puław” w realizacji inwestycji energetycznych.
– Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. jest jednym z ważniejszych partnerów „Bogdanki”. Co roku do Puław trafia średnio ok. 500 tys. ton węgla z naszej kopalni. Po uruchomieniu w Puławach nowego bloku węglowego ilość ta może się zwiększyć nawet do 1 mln ton węgla rocznie. Rozszerzenie współpracy z naszym partnerem w regionie lubelskim wpisuje się w realizację strategii „Bogdanki”, której celem przewodnim jest umacnianie pozycji najnowocześniejszej i jednej z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce – mówi Artur Wasil, prezes zarządu spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
Wszystko zgodnie z planem
Postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku węglowego powinno zakończyć się w czwartym kwartale br. Realizacja inwestycji potrwa 36 miesięcy, a jej zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja rozpocznie się do końca 2021 roku.
Równolegle z budową nowego bloku energetycznego Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. będzie modernizowała część istniejących urządzeń wytwórczych zakładowej elektrociepłowni. Zawarto już kontrakt na modernizację kotła nr 2. Zadanie obejmuje budowę w formule „pod klucz” instalacji odazotowania spalin SCR wraz z kompleksową modernizacją części ciśnieniowej kotła, co pozwoli na jego efektywną pracę przez kolejnych 15-20 lat. Prace mają zakończyć się do końca 2019 r. Kolejnym dużym zadaniem będzie wymiana turbozespołu nr 1. Zadanie to jest na etapie uzyskiwania niezbędnych zgód korporacyjnych.
fot.: Grupa Azoty
Komentarze