Było to możliwe dzięki realizacji projektu „Poprawa świadczonych usług medycznych poprzez inwestycję w infrastrukturę SOR Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie”. Wartość projektu wyniosła 2 245 029,47 zł., z czego 85 proc. zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś 15 proc. z budżetu Województwa Lubelskiego.
– Inwestycja znacznie podniosła jakość usług medycznych chełmskiego oddziału ratunkowego. Wpłynęła na podniesienie standardów diagnostyki i skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia. Zwiększyła dostęp do nowoczesnej infrastruktury ochrony zdrowia mieszkańcom regionu, przyczyniając się tym samym do zapewnienia niezbędnej opieki medycznej na porównywalnym poziomie, niezależnie od miejsca pobytu – podkreśla Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.
Modernizacja chełmskiego SOR-u objęła zarówno roboty budowlano-instalacyjne, jak i zakup niezbędnego wyposażenia medycznego. Zakupiony został nowy sprzęt USG, aparat do znieczulania, aparat RTG, defibrylatory, aparat do masażu serca, kardiomonitory i wiele innych. Ponadto w ramach projektu wdrożone zostało rozwiązanie umożliwiające odbiór danych medycznych pacjenta transmitowanych ze środków transportu sanitarnego – dzięki czemu najważniejsze informacje o stanie pacjenta przesyłane są na SOR, zanim jeszcze karetka z nim tam dojedzie. Być może w końcu skończą się narzekania pacjentów na chełmski SOR.
Joanna Kowalska
fot.: UMWL w Lublinie
Komentarze