Miasto, ze względu na swój herb nazywane często Kozim Grodem, zostało założone 600 lat temu. Choć Lublinowi daleko do tak dużych metropolii jak Kraków czy Warszawa, warto pamiętać, że jest to stolica Województwa Lubelskiego i jak to w stolicy bywa, Lublin wydarzeniami kulturalnymi stoi. Do największych należą oczywiście Noc Kultury, Karnaval Sztukmistrzów, czy Festiwal Śladami Singera. Każde z tych wydarzeń, choć bardzo zróżnicowane pod kątem programowym, łączy z pewnością jedno – uczestnicy, w tym dzieci, mają podczas tych wydarzeń okazję zderzyć się z obcymi kulturami. Poznać inne niż polskie zwyczaje, sposoby ubierania, zasmakować egzotycznego jedzenia, posłuchać na żywo języków z całej Europy, a nawet świata. Całość wzbogacają specjalne wydarzenia, eventy, happeningi przygotowane przez organizatorów. Twórcy przygotowują atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. O nudzie nie może być zatem mowy.
W momencie, gdy wydarzeń kulturowych brak, na ratunek przychodzi Lubelska Trasa Podziemna. Dawne piwnice kupieckie pod starym miastem, ponownie świecą triumfy w formie 300 metrowej trasy. Uczestnicy mogą zatem pod okiem przewodnika poczuć klimat starego miasta, by następnie wyobrazić sobie tętniący życiem Lublin z wieku XVIII. Osoby, których wyobraźnia potrzebuje pewnej stymulacji, z pewnością docenią wystawę multimedialną obrazującą pożar Lublina. Będąc na Starym Mieście, z pewnością warto także skierować się na Zamek, by zobaczyć przepiękny dziedziniec, wraz z rozciągającą się panoramą miasta. Konkretne ekspozycje muzealne można natomiast znaleźć bezpośrednio w Muzeum Lubelskim, gdzie np. znajduje się dzieło Jana Matejki – Unia Lubelska, obraz ukazujący ważne dla historii miasta wydarzenie.
Osoby poszukujące zajęć zorganizowanych w Lublinie, z pewnością powinny zainteresować się basem olimpijskim. Ośrodek oferuję masę atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Baseny, zjeżdżalnie wodne, rwąca rzeka – to tylko garść atrakcji dla najmłodszych. W sezonie zimowym można tutaj także przyjść na łyżwy. Innym sposobem spędzenia czasu mogą być warsztaty dla dzieci w Lublinie, organizowane przez placówki poza szkolne. Placówki dopasowują swój program do wielkości i wieku danej grupy. Przykładowo, takie Edukido, poprzez zabawę klockami LEGO, stara się rozwinąć kreatywność dziecka, poszerzyć jego zdolności konstrukcyjne, nauczyć je pracy w grupie, przy okazji poszerzając jego wiedzę o świecie. Wybór konkretnych warsztatów dla dzieci, należy oczywiście uzależnić od zainteresowań i preferencji dziecka.
Niezależnie od tego czy wolimy spędzić czas razem z dzieckiem, czy zorganizować atrakcje tylko dla niego, Lublin kryje dla najmłodszych wiele niespodzianek. Wybór konkretnej atrakcji bądź miejsca, które warto odwiedzić może okazać się wcale nie łatwe. Jedno jest jednak pewne – w Lublinie trudno o nudę.
Artykuł sponsorowany