Prezentowane na wystawie 26 projektów to prace semestralne studentów budownictwa i architektury wykonane w ramach przedmiotu projektowanie urbanistyczne i podstawy projektowania urbanistycznego. Jak podkreślają sami twórcy, projekty dotyczą koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszarów, dla których obecnie opracowywane są miejscowe plany zagospodarowania. Prace zostały wykonane zgodnie z wytycznymi Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lublina, a ich tematy – uzgodnione z Wydziałem Planowania Urzędu Miasta Lublin.
Co więcej, zespoły zajmujące się poszczególnymi obszarami konsultowały się i uzgadniały między sobą powiązania komunikacyjne oraz funkcje sąsiadujących obszarów. W ten sposób w każdej grupie studenckiej powstała jedna wielka makieta złożona z dopasowanych do siebie mniejszych makiet. – Dzięki tym pracom studenci doskonalili naukę projektowania powiązań komunikacyjnych i kompozycji urbanistycznej. Ćwiczyli umiejętności odzwierciedlania funkcji przez formę, poszanowanie rzeźby terenu poprzecinanego wąwozami – mówi dr inż. arch. Marzena Siestrzewitowska z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, pod kierunkiem której pracowali młodzi architekci.
Wystawę można od dziś oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Wydziału Budownictwa i Architektury PL (ul. Nadbystrzycka 40).
na zdjęciu: skwerek uczelniany PL; fot.: L. Panasiewicz
Komentarze