Od czterech dekad Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie nie tylko krzewi i promuje lokalną kulturę, ale również niezwykle skrupulatnie dokumentuje dzieje i tradycje swojej rodzimej gminy. Bo kultura gminy Łukowa jest unikalna – twierdzi Wiesława Kubów, dyrektor GOK. – Nie musimy śpiewać powszechnie znanych piosenek ludowych, czy góralskich pastorałek – mamy swoje, 200-, a nawet 300-letnie. Nasze zespoły śpiewają za pomocą archaicznych układów melodycznych i z zachowaniem pradawnej gwary. Jest to udokumentowane i potwierdzone przez specjalistów. Oraz przez jurorów wielu prestiżowych konkursów. Świadczą o tym chociażby liczne Srebrne Kamertony Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A'Cappella w Bydgoszczy dla łukowskiego młodzieżowego chóru „Harmonia” czy kolejne Baszty, które z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym regularnie przywozi Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku od wystawy „Historia gminy i parafii łukowskiej”, na której prezentowane były najważniejsze wydarzenia historyczne i kulturowe z ponad 600-letnich dziejów tej prastarej miejscowości i okolic. Cała działalność kulturalną i społeczną ośrodka w latach 1977-2017 opisana została w specjalnym numerze „Gońca Łukowej”, który ukazał się pod koniec roku, a w wydanym przez GOK okolicznościowym kalendarzu na 2018 rok można podziwiać „Dawnej fotografii czar” (naprawdę dawnej!).
Kulminacją jubileuszu była styczniowa impreza, połączona z Orszakiem Trzech Króli i koncertem kolęd. Wydarzeniu towarzyszyła specjalna wystawa prezentująca m.in. osiągnięcia GOK, jego pracowników i związanych z ośrodkiem twórców kultury. Oczywiście nie zabrakło urodzinowego tortu, uczestnicy mogli też poczęstować się tradycyjną kapustą z grochem na oleju.
fot.: GOK Łukowa
Komentarze