wtorek, 29 kwietnia 2025 05:10
Reklama

Światowy Dzień Ziemi 2025 na UMCS

  • Źródło: rzecznik prasowy UMCS
Światowy Dzień Ziemi 2025 na UMCS

Źródło: rzecznik prasowy UMCS

Od 24 do 27 kwietnia br. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej celebrujemy Światowy Dzień Ziemi. Święto obchodzone jest na świecie od 1970 r., a jego cel to popularyzacja postaw proekologicznych w społeczeństwie. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS zaprasza na ciekawe wydarzenie uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych, a także wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony środowiska i przyrody.

 

Główna część obchodów odbędzie się dzisiaj, 25 kwietnia w godz. 9:00-14:30 na WNoZiGP i Kampusie Zachodnim UMCS. W programie m.in.: debata ekspercka „Co z tą energią?” na temat transformacji energetycznej i alternatywnych źródeł energii, prelekcje, wykłady, warsztaty, laboratoria, gry terenowe czy konkursy – łącznie ponad 50 rodzajów zajęć!

 

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie pasjonatów, takich jak np. leśnicy z Baligrodu, którzy wygłoszą prelekcje o bieszczadzkiej przyrodzie w kontekście zmian klimatu. Gościem specjalnym Dnia Ziemi na UMCS będzie Piotr Strzeżysz, polski podróżnik, pisarz i fotograf, który opowie o swoich niezwykłych wyprawach rowerowych. Na uczestników będą także czekały stoiska edukacyjne, na przykład Lasów Państwowych, parków narodowych i Medycznego Studium Zawodowego w Lublinie. Dla zwiedzających przewidziano również słodki poczęstunek i wiele innych niespodzianek. Z kolei 26-27 kwietnia, już po głównych obchodach, odbędzie się akcja „Las geografów UMCS” – wspólne sadzenie lasu przez pracowników i studentów na terenie Lasów Janowskich. W ten sposób uczczony zostanie nie tylko Dzień Ziemi, ale i 80-lecie Geografii Lubelskiej. 

 

Światowy Dzień Ziemi 2025 na UMCS został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin, dr. Krzysztofa Żuka, a także JM Rektora UMCS, prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego. Patronami medialnymi są: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Telewizja Akademicka TV UMCS oraz Akademickie Radio Centrum. Partnerami wydarzenia są: Nadleśnictwo Janów Lubelski oraz Nadleśnictwo Gościeradów, Lasy Państwowe. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze