Setki koncertów, prestiżowe nagrody, entuzjastyczna publiczność w całej Europie – od Litwy po Hiszpanię, od Walii po Wyspy Kanaryjskie. Trudno dziś wyobrazić sobie Politechnikę Lubelską bez tego zespołu. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej kończy 50 lat. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert pod hasłem „Chwile naszych spotkań”.
To będzie wyjątkowe wydarzenie – nie tylko muzyczne, ale też pełne wspomnień, emocji i międzypokoleniowych wzruszeń. Jubileuszowy koncert odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia o godz. 18.00 w Hotelu Luxor (al. Warszawska 175a w Lublinie).
– To nasz ukłon w stronę wszystkich, którzy byli i są częścią tej historii. Serdecznie zapraszam przyjaciół, sympatyków, melomanów na ten wyjątkowy wieczór, który będzie naszą wspólną podróżą przez czas i dźwięki – zachęca prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska, dyrygentka Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
Na scenie wystąpi Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, zespół, który od pięciu dekad występuje na scenach uczelni, miasta i regionu. W programie wieczoru znajdzie się koncert jubileuszowy, prezentacja archiwalnych materiałów, a także uhonorowanie tych, którzy przez lata budowali renomę Chóru i wspierali rozwój chóralistyki.
Usłyszymy zarówno klasyczne utwory chóralne, jak i znane tematy filmowe oraz musicalowe, wszystkie w oryginalnych aranżacjach Aleksandra Resiaka.
To będzie podróż przez muzyczne dekady, ale też spotkanie ludzi, których połączyła wspólna pasja – dawnych i obecnych chórzystów, dyrygentów, przyjaciół zespołu i publiczności, która od lat towarzyszy Chórowi w jego artystycznej drodze.
– Pięćdziesiąt lat działalności to czas niezwykły, pełen wyzwań, sukcesów i wzruszających momentów. Dla mnie osobiście to historia życia. Z Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej związana jestem od 38 lat i z dumą obserwuję, jak kolejne pokolenia studentów tworzą to wspaniałe brzmienie – podkreśla dyrygentka Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej.
Wstęp na koncert wolny.
Historia Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
W styczniu 1975 roku, z inicjatywy ówczesnego prorektora prof. Kazimierza Szabelskiego, powstał Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej. Jego pierwszym dyrygentem był Tadeusz Chyła. Dziś – niemal pół wieku później – Zespół ma na koncie setki koncertów, nagrody z całej Europy i ogromny dorobek artystyczny.
Od 38 lat Chórem kieruje prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska. Wspierają ją uznane trenerki wokalne: dr Agnieszka Tyrawska-Kopeć, solistka Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Michalina Goławska, psycholog i muzykoterapeutka.

Chór tworzą studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Lubelskiej, ale także osoby związane z innymi uczelniami w Lublinie. Obecnie Zespół liczy 50 chórzystów. Łączy ich miłość do muzyki i potrzeba wspólnego tworzenia – od dzieł sakralnych i oratoryjnych, przez muzykę jazzową, aż po pieśni ludowe z różnych zakątków świata.
Chór Politechniki Lubelskiej od lat zachwyca publiczność, zdobywając uznanie jurorów i liczne nagrody na prestiżowych festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Portugalii, Czechach i Szwecji. Wśród najważniejszych osiągnięć można wymienić: Złoty Dyplom i nagrodę dla najlepszego dyrygenta na konkursie w Riva del Garda (1996), Grand Prix XXX Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2022) czy pierwsze miejsce i nagrodę za najlepszy dobór repertuaru w Rimini (2021). W ubiegłym roku Zespół zdobył najwyższą punktację i Złoty Dyplom w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Festiwalu IFAS w czeskich Pardubicach. Tam też otrzymał Srebrny Dyplom w kategorii „Kompozycje jednego stylu muzycznego” oraz nagrodę Rektora Uniwersytetu w Pardubicach dla najlepszego chóru akademickiego.

Chór od lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Politechniki Lubelskiej i miasta. Współpracuje z orkiestrami filharmonii z Lublina, Gdańska, Kielc, Wrocławia czy Torunia. Wykonywał wielkie dzieła klasyki: „Carmina Burana” Orffa, „Requiem” Mozarta i Faurégo, „Mesjasza” Haendla, „Stabat Mater” Rossiniego i Haydna czy „Messa di Gloria” Pucciniego. Nie zabrakło też współczesnych kompozycji m.in. „Exodusu” i „Missa pro pace” Wojciecha Kilara.
Zespół nagrał już siedem płyt, dokumentując swoją działalność i dorobek artystyczny. Koncertował niemal w całej Europie – od Litwy po Hiszpanię, od Walii po Wyspy Kanaryjskie – wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.
Komentarze