piątek, 25 kwietnia 2025 04:45
Reklama

Niewiarygodna historia Małej S. - kolejna premiera w Teatrze Osterwy

  • Źródło: Teatr Dramatyczny im. J. Osterwy
Niewiarygodna historia Małej S. - kolejna premiera w Teatrze Osterwy

Autor: B. Smolak

Źródło: Teatr Dramatyczny im. Juliusza Osterwy

Witajcie w morskiej krainie, w której rządzą dzieci, ryby i pół-ryby, czyli syrenki!

Znana wszystkim baśń Mała syrenka Hansa Christiana Andersena w oryginalnej wersji Miry Mańki to opowieść pełna zabawy, śmiechu i zaskakujących zwrotów akcji. Razem z Małą S. i dzielną ekipą ryborterek udamy się na poszukiwanie mamy, a przy okazji uratujemy księcia, zdobędziemy trochę wiedzy o sobie i o świecie, a także dowiemy się co robić, gdy kiedyś znajdziemy się na dnie. Bo ryby to ekspertki od bycia na dnie i doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z dennym humorem, uczuciem samotności, brakiem przyjaciół czy złamanym sercem.

Reżyserka dzieci traktuje tak samo poważnie jak dorosłych i z pełną uważnością przygląda się temu, co w każdej i każdym z nas najbardziej miękkie i potrzebujące opieki. Wywołuje śmiech i wzruszenie, a dzięki temu stawia ważne pytania.

Spektakl w delikatny i kojący sposób dotyka niełatwych tematów: doświadczenia smutku, samotności i trudności w kontakcie z nieobecnym rodzicem. By móc rozumieć i nazywać te emocje dzieci potrzebują wsparcia dorosłych, a teatr wydaje się najlepszym miejscem do rozpoczynania otwartej rozmowy o tym, co w każdym i każdej z nas najtrudniejsze do zaopiekowania. Niewiarygodna historia Małej S. wspiera umiejętności radzenia sobie ze smutkiem czy lękiem - nazywania, oswajania i opiekowania się trudnymi emocjami oraz budowania przyjacielskich relacji opartych na zdrowym wsparciu, zrozumieniu i poczuciu humoru.

Błyskotliwy i wzruszający spektakl Miry Mańki adresowany jest do dzieci, rodziców, dziadków, ale także wszystkich dorosłych i nastoletnich widzów, którzy nadal kochają bajki.

Poszukuję czułości i opowieści przynoszących ulgę, które pozwalają się śmiać i wzruszać i przemieniać w kontakcie z drugim człowiekiem. Interesują mnie przestrzenie współtworzenia demokratycznych i nieoceniających hi- i herstorii. Chętnie przyglądam się dziewczyńskim narracjom o świecie i istnieniu w świecie. Interesują mnie przede wszystkim pozytywne projekty, które budują wspólnotę i przynoszą ulgę. Nie rozliczają, nie (tylko) opowiadają o krzywdach, nie szantażują - są realnym początkiem dialogu o zachodzących lub możliwych zmianach. - mówi Mira Mańka, reżyser spektaklu.

Spektakl przeznaczony jest dla osób od 8 roku życia.


Podziel się
Oceń

Komentarze