Bajki mają niezwykłą moc – przenoszą dzieci w świat wyobraźni, uczą, bawią i budują relacje. Wspólne czytanie to nie tylko sposób na spędzenie czasu, ale także inwestycja w rozwój emocjonalny i intelektualny najmłodszych. – Im wcześniej dzieci zaczynają swoją przygodę z książkami, tym lepiej – uważa psycholog Michalina Goławska z Politechniki Lubelskiej.
W Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci (2 kwietnia) naukowcy Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej zabiorą przedszkolaków w niezwykłą podróż literacką. W środę, 2 kwietnia o godz. 10.00 w Przedszkolu nr 53 przy ul. Zachodniej w Lublinie przeczytają im bajkę wygenerowaną przez sztuczną inteligencję.
Bohaterowie tej wyjątkowej historii – Łucja i Krzyś – to postacie wymyślone przez same dzieci. W opowieści uciekają z laboratoriów uczelni, by odkrywać tajemnice Lubelskiej Trasy Podziemnej. Ilustracje do bajki również stworzyła sztuczna inteligencja.
– Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i analizowania. Rozwijają wyobraźnię, kreatywność, koncentrację i pamięć – podkreśla psycholog.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena – słynnego duńskiego bajkopisarza. Święto ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi promuje wartościowe książki i zachęca do wspólnego czytania.
Komentarze