W ostatnim czasie w przestrzenni medialnej pojawiło się dużo dezinformacji dotyczących Centrów Integracji dla obywateli państw trzecich, dlatego dziś w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa dotyczącą faktów i mitów na ten temat.
W konferencji wzięli udział:
• Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski,
• poseł na Sejm RP Anna Baluch,
• Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, który realizuje ten unijny projekt,
• Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi UMWL.
Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej i Lublinie realizowane jest w ramach projektu pn.: „Utworzenie centrum integracji dla obywateli państw trzecich w tym migrantów w województwie lubelskim” realizowanym w ramach Działania 8.3 Integracja społeczno-gospodarcza obywateli państw trzecich, Priorytetu VIII Zwiększenie spójności społecznej programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (FEL). W realizowanym projekcie nie ma przewidzianych działań związanych z zakwaterowaniem dla cudzoziemców, nie ma również w planach związanych ze wsparciem obywateli państw trzecich (OPT) tworzenia takich miejsc.
Utworzenie Centrum Integracji dla obywateli państw trzecich wynika z uwag, jakie przedstawiono zostały podczas negocjacji założeń programu FEL w zakresie zaleceń Komisji Europejskiej z 2022 roku dotyczących wsparcia obywateli państw trzecich. Brak uwzględnienia wsparcia skutkowałby wydaniem negatywnej opinii przez Komisję Europejską, a tym samym utratą środków dla regionu w wysokości ponad 2,4 miliarda euro. Działania wspierające obywateli państw trzecich to zaledwie 14,5 miliona złotych (ponad 3,3 miliona euro).
Podobnie jak województwo lubelskie każdy region zobowiązany jest do wprowadzania w programach regionalnych działań związanych ze wsparciem obywateli państw trzecich. Regionalnymi programami zarządzają urzędem marszałkowskie poszczególnych województw.
Działania te można było realizować na dwa sposoby przez działania miękkie (Europejski Fundusz Społeczny+) lub poprzez realizację inwestycji w tym zakresie, czyli budowę centrów integracji dla OPT (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Województwo Lubelskie wybrało opcję inwestycji w działania miękkie oraz preferencyjną grupę docelową, czyli uwzględnienie migracji osób na skutek ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W związku z tym, że na działania związane z obywatelami państw trzecich nie przewidziano w programach regionalnych budowy infrastruktury, miejsca działań w Zamościu, Chełmie, Lublinie i Białej Podlaskiej zlokalizowane są w budynkach należących do zasobów UMWL. W tych lokalizacjach nie planowano i nie zamierza się planować miejsc pobytowych dla osób legalnie przebywających w Polsce. Prowadzone są tam następujące działania:
• wsparcie prawne,
• wsparcie psychologiczne,
• nauka języka polskiego,
• wsparcie asystenta do spraw integracji adaptacji,
• szkolenia kompetencyjne,
• kursy zawodowe,
• wsparcie tłumacza itp.
Po okresie trwałości projektów budynki będą służyły wszystkim potrzebującym mieszkańcom woj. lubelskiego, w szczególności samotnym matkom z dziećmi, osobom starszym, z niepełnosprawnościami, stosownie do potrzeb.
Podsumowanie
W ramach funkcjonujących Centrów Integracji dla Obywateli Państw Trzecich (CI OPT) utworzonych w miastach: Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska wsparcie otrzymało łącznie 669 osób, w tym 640 osób to obywatele Ukrainy.
11 czerwca 2026 upływa ostateczny termin dla państw członkowskich na wdrożenie paktu migracyjnego. Komisja Europejska przedstawi ocenę wdrażania Paktu i sformułuje zalecenia dotyczące dalszych działań.
Centra Integracji dla obywateli państw trzecich w województwie lubelskim
- 31.03.2025 15:49
- Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Źródło: pixabay.com
Komentarze