W ramach Lubelskich Dni Zdrowia Kobiet Miasto Lublin zaproponowało mieszkankom prawdziwą ucztę muzyczną: koncert „Opowieść o Marii Callas” w wykonaniu Magdaleny Czarneckiej i Joanny Steczek.
Było to spotkanie i opowieść o najwybitniejszej postaci w historii światowej opery, artystce okrzykniętej jeszcze za życia Primadonna Assoluta, kobiecie wybitnej, charyzmatycznej, niezwykle eleganckiej, łamaczce serc – Marii Callas. Jej niezwykła kariera trwała zaledwie 13 lat. Niestety styl życia, intensywne śpiewanie od najmłodszych lat i brak dbałości o zdrowie doprowadziły do utraty głosu.

Koncert "Opowieść o Marii Callas", wieńczący Lubelskie Dni Zdrowia Kobiet, naprawdę okazał się strzałem w dziesiątkę i wielkim sukcesem. Publiczność przyjęła go rewelacyjnie. Owacjami na stojąco nagrodzono obie wspaniałe wykonawczynie: panią Joannę przy fortepianie i mikrofonie oraz panią Magdalenę i jej cudowny sopran. Muszę powiedzieć, że z przyjemnością i wzruszeniem wysłuchałam zarówno części biograficznej opowieści o Marii Callas, jak też wspaniałych arii. Duże wrażenie na wszystkich zrobiły także zaprezentowane kreacje sceniczne. Nasza publiczność była do odbioru koncertu dobrze przygotowana. Tydzień wcześniej wiele osób spośród zgromadzonych na koncercie wzięło udział w seansie filmowym, oglądając ostatnią produkcję o wielkiej divie z Angeliną Jolie w roli tytułowej. - mówi Anna Augustyniak zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Opowieść o Marii Callas snuta była przez Joannę Steczek, która również towarzyszyła przy fortepianie Magdalenie Czarneckiej, sopran, wykonującej arie m.in. z oper Verdiego i Pucciniego, których wybitną interpretatorką była Maria Callas.

Magdalena Czarnecka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych. Ma na swoim koncie występy w ponad 15 partiach operowych i operetkowych. Koncertuje w kraju i za granicą. Joanna Marta Steczek to także absolwentka, a obecnie również wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje jako kameralistka i korepetytor operowy z wybitnymi śpiewakami i pedagogami śpiewu. Prowadzi działalność koncertową w kraju za granicą.

Zadowolenie lublinianek, które skorzystały z zaproszenia na koncert, jest dla nas źródłem ogromnej radości. Dodam, że w ramach Dni Zdrowia Kobiet wiele pań zdecydowało się również na konsultacje i badania profilaktyczne. Dobrze, że wątki troski o zdrowie wybrzmiały również w opowieści koncertowej. Choroba nie oszczędza nawet najsławniejszych. Maria Callas występowała tylko przez 13 lat, nadmiernie eksploatowała głos, miała zaburzenia odżywiania, zmarła w Paryżu na serce. To smutna część tej pięknej opowieści. - dodaje Anna Augustyniak - Cieszę się, że mieszkanki Lublina doceniają to, co dla nich robimy zarówno w kwestiach zdrowia, jak i w zakresie aktywizacji. Mamy satysfakcję, że dzięki naszej pracy mogą obcować z tak wspaniałymi talentami, jak dwie wykonawczynie niedzielnego koncertu: panie Magdalena Czarnecka i Joanna Marta Steczek.
Koncert miał miejsce w nowoczesnej i znakomicie wyposażonej sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego

Komentarze