sobota, 22 lutego 2025 20:19
Reklama

Historyczny Park Bronowicki odzyska swój blask

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Historyczny Park Bronowicki odzyska swój blask

Źródło: archiwum UM Lublin

Park Bronowicki wkrótce czeka wielka przemiana – Miasto podpisało umowę z wykonawcą na kompleksową rewaloryzację jednego z najstarszych i najcenniejszych lubelskich zabytków zieleni miejskiej. Projekt, którego ukończenie planowane jest na maj 2026 roku, przywróci miejscu przedwojenny urok i dawną świetność oraz wprowadzi nowe funkcje rekreacyjne, komunikacyjne i reprezentacyjne. Projekt rewaloryzacji otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 7 mln zł.

 

Rewaloryzacja Parku Bronowickiego to wyjątkowe przedsięwzięcie, które pozwoli przywrócić ten historyczny teren i na nowo stworzyć przestrzeń, która spełni różnorodne funkcje oczekiwane przez mieszkanki i mieszkańców. To miejsce z pewnością zasługuje na taką przemianę, by stać się wizytówką nie tylko Bronowic, ale całego miasta. Jest to także część naszej większej, rozpoczętej już inicjatywy, która zakłada odnowę wszystkich lubelskich parków – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Park Bronowicki, założony jeszcze w XIX wieku, od 1982 roku figuruje w rejestrze zabytków województwa lubelskiego. Obejmujący obszar 2,57 ha między ulicami Fabryczną a Bronowicką, stary park doczeka się nowego układu alejek, placyków oraz nasadzeń roślinnych, nawiązujących do jego oryginalnego planu z początku XX wieku. Projekt obejmuje m.in. przebudowę istniejących nawierzchni asfaltowych na mineralne, wymianę ogrodzenia oraz budowę nowego układu komunikacyjnego, wzbogaconego o elementy ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym, jak ścieżki dotykowe i tyflomapy. Centralna część parku zostanie wzbogacona o tzw. pętlę spacerową, a główne wejście od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej, przekształcone w reprezentacyjny plac z zielenią.

 

Projekt rewitalizacji parku ma na celu przywrócenie jego historycznego charakteru, przy jednoczesnym  wzbogaceniu miejsca o nowoczesne elementy krajobrazu. Przewidziano również elementy małej architektury, w tym ławki, stoliki piknikowe, stojaki na rowery, urządzenia siłowni zewnętrznej, a także plac zabaw o powierzchni 1400 m2, który umożliwi zabawę również dzieciom poruszającym się na wózkach. Plac zabaw zostanie podzielony na dwie części – z bezpieczną nawierzchnią piaskową i nawierzchnią naturalną, wyposażony w urządzenia wodne i parkowy zdrój. Projekt zakłada również przebudowę schodów i wprowadzenie pochylni dla wózków. W parku zainstalowane będzie oświetlenie w stylu klasycznym oraz nowoczesny system monitoringu, który zwiększy bezpieczeństwo na terenie parku.
 

 

 

Roślinność zaprojektowano, dostosowując ją do warunków świetlnych i gruntowych, w układzie piętrowym. Zasadzone zostaną rodzime i egzotyczne gatunki drzew, w tym tulipanowce, sosny wejmutki, choiny kanadyjskie, a także 100 drzew liściastych – klonów, dębów, jesionów, ozdobnych jabłoni i wiśni. Pojawi się też 375 krzewów, w tym roślin soliterowych takich gatunków jak: kasztanowiec drobnokwiatowy, dereń Kousa, oczar, kolkwicja oraz cis. Przy wejściach od ul. Fabrycznej i Bronowickiej planowane są nasadzenia ponad pół tysiąca róż i śnieguliczek, a od strony ul. Fabrycznej żywopłot z grabów, oddzielający park od ulicy. Główną atrakcją parku będą ogromne łąki bylinowe (3,5 tys.m2) z ponad 71 tys. roślin cebulowych i 20 tys. bylin, otaczających park. Powstaną cztery różne kompozycje roślinne, między innymi przy wejściu do parku mieszanka cebul i bylin w odcieniach bieli, różu i fioletu (czosnki, krokusy, szafirki, narcyzy, piwonie, płomyki, serduszki, bodziszki) czy w białym kolorze w miejscach zacienionych (śnieżyczki, hiacyntowce, cebulice, parzydła, pluskwice, konwalie, narecznice, płomyki i rodgersje).

 

Rewaloryzację Parku Bronowickiego wykona firma STRABAG Sp. z o.o. za kwotę 8,5 mln 622 tys. zł w terminie do 31 maja 2026 r.

 

 


 


Podziel się
Oceń

Komentarze