Reklama
piątek, 7 lutego 2025 13:12
Reklama

Hakerzy nie śpią. Politechnika Lubelska i CBZC w walce z cyberprzestępczością

  • Źródło: Politechnika Lubelska
Hakerzy nie śpią. Politechnika Lubelska i CBZC w walce z cyberprzestępczością

Autor: Tomasz Maślona

Źródło: Politechnika Lubelska

. W 2025 r. nie będzie odpoczynku od cyberbezpieczeństwa. Mamy zimną wojnę w cyberprzestrzeni. Cyberbezpieczeństwo to zadanie nas wszystkich – podobne tytuły obiegają media każdego dnia. Naukowcy Politechniki Lubelskiej doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń. Dlatego właśnie podpisano porozumienie o współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości.
– Takie są uwarunkowania zewnętrzne i potrzeba chwili, do których musimy się dostosować i na które musimy reagować – podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater. –Dlatego ważne jest, żeby przygotowywać odpowiednio wyszkolonych specjalistów.
Odpowiedzią na te wyzwania jest budowa IT Tower, czyli Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji Politechniki Lubelskiej. Inwestycja ma już finansowe zabezpieczenie. Trwają negocjacje przetargowe na wykonanie projektu technicznego obiektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, centrum zacznie działać pod koniec 2028 roku.
Współpraca z CBZC nie ograniczy się do wymiany doświadczeń. Jak zaznacza inspektor Bartosz Furgała, zastępca komendanta CBZC, jednostka aktywnie poszukuje partnerów w środowisku naukowym.
– Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest jednostką dosyć młodą, jeśli chodzi o mapę służb policyjnych w naszym kraju. Rozwijamy się i coraz bardziej aktywnie staramy się współpracować z różnymi podmiotami, w tym również ze środowiskiem naukowym, które jest dla nas nieocenionym partnerem, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnych technologii – podkreśla Furgała. – Jesteśmy też bardzo atrakcyjnym pracodawcą, a absolwenci kierunków technicznych, informatycznych są u nas bardzo mile widziani. Mogą zdobywać nowe kompetencje i doświadczenie.
Politechnika Lubelska od października tego roku uruchomi studia pierwszego stopnia na kierunku cyberbezpieczeństwo oraz na studiach drugiego stopnia na kierunku informatyka specjalność cyberbezpieczeństwo.
– Będziemy potrzebowali do prowadzenia zajęć praktyków, m.in. z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – zaznacza dr inż. Michał Charlak z Katedry Informatyki Stosowanej.
– Na nowym kierunku znajdą się przedmioty z kryptografii, sztucznej inteligencji oraz szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa. Pozyskujemy aparaturę, która pozwoli studentom ćwiczyć w warunkach symulowanych atak czy obronę przed cyberatakami – mówi prof. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej
Naukowiec zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Przyszłością kryptografii jest kryptografia kwantowa. Musimy pod tym kątem studentów przygotowywać – dodaje prof. Jonak. 
 


Podziel się
Oceń

Komentarze