Miasto Lublin zaprasza placówki oświatowe do udziału w projekcie „Przedsiębiorcze Dzieciaki". Rekrutacja do tegorocznej, VII edycji projektu rozpocznie się już jutro (czwartek, 6 lutego) i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa jest skierowana do dzieci w wieku 6-10 lat.
– Projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki", poprzez promowanie idei przedsiębiorczości od najmłodszych lat oraz wzmacnianie kompetencji miękkich, jest istotnym elementem edukacji, który w przyszłości wpłynie na rozwój najmłodszych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Ten ważny temat, połączono z atrakcyjną dla dzieci formą nauki poprzez zabawę, której bohaterem jest sympatyczny Koziołek biznesmen. Dzieci wraz z nim odkrywają tajemnice świata przedsiębiorczości. Zgodnie ze Strategią Kultury Lublin 2030+ wspieramy rozwój kompetencji przyszłości, które są kluczem do sukcesu na dynamicznym rynku pracy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Projekt „Przedsiębiorcze dzieciaki" realizowany jest od 2018 r. Jego celem jest kształtowanie u dzieci postaw przedsiębiorczych rozumianych jako zestaw kompetencji miękkich, takich jak: kreatywność, wiara w siebie, współpraca w grupie, radzenie sobie ze stresem, planowanie. Istotnym elementem prowadzonych działań jest możliwość bezpośredniego kontaktu dzieci z lubelskimi firmami oraz osobami z branży kreatywnej poprzez cykl inspirujących spotkań warsztatowych i wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach.
Dodatkowo szkoły uczestniczące w projekcie będą mogły wziąć udział w konkursie „Zielona ekoprzestrzeń kreatywna", polegającym na opracowaniu koncepcji aranżacji przyszkolnej przestrzeni. Głównym założeniem konkursu jest stworzenie miejsc, w których dzieci poprzez kontakt z naturą działającą na różne zmysły będą miały możliwość wyciszenia się, relaksu i odpoczynku. Podczas Gali Finałowej projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki" poznamy dwie zwycięskie koncepcje, które zostaną profesjonalnie zaprojektowane przez architektów krajobrazu oraz zrealizowane przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin. Na realizację każdej z nich Miasto przeznaczyło 30 tys. zł.
Podczas sześciu edycji w projekcie wzięło udział blisko 2 tys. dzieci z 86 klas oraz 115 firm i przedstawicieli przemysłów kreatywnych. Odbyło się 166 spotkań, warsztatów i wizyt studyjnych w firmach. Niesłabnące zainteresowanie tym projektem, jest dowodem na ciągłe poszukiwanie inicjatyw wzmacniających kompetencje miękkie oraz kreujących postawę przedsiębiorczości wśród najmłodszych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta.
Projekt realizowany jest przez Miasto Lublin oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Komentarze