Setna inauguracja roku akademickiego na KUL rozpoczęła się Mszą św. w Archikatedrze Lubelskiej, którą sprawowało ponad 50 biskupów pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zdaniem abb Gądeckiego celem katolickiego uniwersytetu jest prawda: - Prawda to coś więcej niż wiedza. Celem poznania prawdy jest poznanie dobra. Prawda sprawia, że stajemy się dobrzy. Dodał również: - jeśli zaistnieje taka potrzeba, katolicki uniwersytet winien mieć odwagę głoszenia prawd niewygodnych, które nie schlebiają opinii publicznej, ale są niezbędne dla obrony autentycznego dobra społeczeństwa.
Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński Uniwersytet podkreślił, że uniwersytet stale się rozwija. Dowodzą tego nie tylko nowo otwierane kierunki hispanistyka oraz doradztwo kariery i doradztwo personalne), ale przede wszystkim wyraźny wzrost zainteresowania ofertą edukacyjną KUL. Przypomniał także o licznych wydarzeniach organizowanych przez uczelnię z okazji jubileuszu.
Z kolei Minister Jarosłąw Gowin w inauguracyjnym wykładzie "Polski uniwersytet wobec nowych wyzwań" nawiązał do szeroko dyskutowanej reformy edukacji: - Rzeczy wielkie zaczynały się zawsze od reformy szeroko pojętej edukacji czy nauki. Wicepremier wyraził nadzieję, że przygotowana reforma szkolnictwa wyższego będzie impulsem rozwojowym nie tylko dla polskich uczelni i instytucji badawczych, ale dla całej Polski. Podkreślał również rolę KUL w dziejach Polski: - Jest coś symbolicznego i pięknego, że odrodzenie państwa polskiego zbiegło się z utworzeniem KUL. Nie sposób wyobrazić sobie, zarówno akademickich dziejów Polski, jak i historii polskiego katolicyzmu w XX i XXI w. bez uczelni, która tyle ofiarowała Kościołowi, ojczyźnie i światu.
Podczas inauguracji po raz pierwszy zostały wręczone „Laury Uniwersyteckie” - Nagrody naukowe im. Ks. Idziego Radziszewskiego, przyznawane nauczycielom akademickim za wybitne osiągnięcia naukowe.
Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 roku. Przez dziesięć lat funkcjonował pod nazwą Uniwersytet Lubelski, zaś 16 października 2005 roku, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.
Komentarze