Fotowoltaika z programem Mój Prąd
Branża fotowoltaiczna przeżyła w ostatnich 2-3 latach prawdziwy boom. Powstało mnóstwo spółek w niej działających, sporo zawitało na GPW czy New Connect i ogólnie jest bardzo pozytywny trend jeżeli chodzi o energię ze słońca. Świadczą też o tym liczby. Moc zainstalowanej fotowoltaiki w KSE (Krajowym Systemie Elektroenergetycznym) według stanu na koniec kwietnia 2021 wyniosła 4690 MW, podczas gdy jeszcze 5 lat temu było to zaledwie 100 MW.
Domowa fotowoltaika do tej pory cieszyła się też super dotacją z programu „Mój Prąd”, której łączna wartość w dwóch ostatnich latach wynosiła ponad 1 mld zł. Najnowsza edycja programu „Mój Prąd 3.0” ma lekko ograniczyć dofinansowania z 5 do 3 tysięcy, a łączna kwota będzie trochę ponad 0,5 mld zł. Skąd ograniczenia, skoro wszystko tak świetnie się rozwija i w Polce mamy coraz więcej „ekoprądu”? Problemem stały się przestarzałe sieci energetyczne, które wymagają pilnej przebudowy i dostosowania do współczesnych warunków. A to oznacza, że branżę fotowoltaiczną czeka wiele inwestycji. Co za tym pójdzie? Na pewno zwiększone przychody i rozwój spółek z tej branży.
Na polskiej giełdzie, zarówno głównym parkiecie warszawskiej giełdy, jak i rynku NewConnect, możemy zainwestować w wiele spółek z branży fotowoltaicznej – spółki z branży fotowoltaicznej kupimy np. za pomocą platformy inwestycyjnej od Saxo Bank Polska, oferującej inwestowanie po bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych prowizjach.
Spółki fotowoltaiczne notowane na GPW i NewConnetc
Spółki notowane na GPW zajmujące się wyłącznie fotowoltaiką lub jest to ich działalność dodatkowa:
- Sunex,
- Grodno,
- Photon Energy,
- ML System,
- MDI Energia,
- Unimot.
Spółki notowane na NewConnect związane z fotowoltaiką czy systemami do jej obsługi:
- Columbus Energy,
- Novavis,
- 01Cyberaton,
- Solar Innovation,
- Foto Volt Eko Energia,
- ELQ,
- Remor Solar,
- Bras.
Szeroko rozumiana branża fotowoltaiczna, była i nadal jest chętnie wybierana przez inwestorów jako ta, która stale powinna się rozwijać. Na pewno wpływ na to będą też unijne przepisy, według których Polska musi redukować wytwarzane CO2, a pomaga w tym produkcja zielonej energii.
Wymienione spółki nie stanowią rekomendacji w rozumieniu obowiązujących przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów odnośnie inwestowania w instrumenty finansowe.