Patrząc na potrzeby, jest jeszcze bardzo wiele do nadrobienia. Dotyczy to infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, a także poprawy estetyki i bezpieczeństwa na drogach. Wiele do życzenia pozostawia również stan techniczny obiektów, w których funkcjonują instytucje gminne. Myśląc jednak o harmonijnym rozwoju gminy należy brać pod uwagę możliwości i zaangażowanie wszystkich mieszkańców, tak, aby zarówno ci, którzy mieszkają tutaj „z dziada pradziada”, jak i ci niedawno osiedleni, czuli się związani z miejscem zamieszkania. Staramy się podejmować rozliczne działania, które pozwolą jak najlepiej wykorzystać potencjał oraz walory kulturowe i przyrodnicze gminy. Żadna gmina nie jest w stanie samodzielnie, bez zaangażowania mieszkańców, zapewnić dobrej atmosfery i poczucia wspólnoty, ale możemy tworzyć warunki do aktywności społecznej i umiejętnie inspirować oddolne inicjatywy.
Niewątpliwe pomocne w tej dziedzinie jest tworzenie na terenie gminy miejsc, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać, organizować imprezy czy miło spędzić czas. Bardzo dbamy o takie miejsca. Przez ostatnie lata wyremontowane zostały świetlice, remizy i urządzone place zabaw. W najbliższym czasie planowane są nowe. Zadbaliśmy również o stworzenie uwarunkowań prawnych zachęcających do aktywności, wspólnego działania czy rozwoju twórczości i talentów. Pełne zrozumienie i akceptacja radnych pozwoliły przyjąć ważne uchwały wspierające zaangażowanie i aktywność społeczną mieszkańców, wśród których warto wymienić:
-
gminny program rewitalizacji, pozwalający podjąć interwencję gospodarcza i społeczną w tzw. obszarach zdegradowanych,
-
gminny program współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami pożytku publicznego, w którym zabezpieczone jest finansowanie oddolnych inicjatyw,
-
program wspierania uzdolnionych sportowców,
-
stypendia wójta dla najzdolniejszych uczniów,
-
doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury,
-
fundusz sołecki, w ramach, którego mieszkańcy decydują, na jakie potrzeby i inicjatywy zostanie wydatkowany.
Od kilku lat zauważamy wyraźny wzrost zaangażowania społeczności lokalnej oraz organizacji i stowarzyszeń w życie gminy. Oprócz już na dobre zakorzenionych stowarzyszeń, takich jak „U źródeł Ciemięgi”, „Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej” czy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych COGITO, zawiązały się nowe, jak „Aktywni Sąsiedzi” ze Smug, „Otwarci i Kreatywni” z Dąbrowicy czy Kółko Rolnicze w Mosznej. Niezwykle cieszy fakt, że organizacje te w swojej działalności nie skupiają się wyłącznie na przygotowaniu imprez i festynów dla mieszkańców. Skutecznie pozyskują fundusze zewnętrze i dzięki aktywnej współpracy z radami sołeckimi i lokalnymi liderami organizują szkolenia, aktywizują seniorów czy zapewniają zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży. Nie możemy nie odnotować działalności harcerzy z jastkowskiej drużyny „Beluarda” oraz działalności jastkowskiej Akademii Młodzieży Ambitnej. Organizacje te skupiają dzieci i młodzież w różnych grupach wiekowych, a w swoich zadaniach kładą nacisk na kształtowanie postaw i wychowanie poprzez wartości.
Przykładem zaangażowania nowych mieszkańców w życie społeczne i kulturalne gminy jest działający w Dąbrowicy chór „Benedictus”, który zyskuje coraz większy rozgłos poza granicami gminy.
Dbałość o lokalne tradycje i krzewienie kultury ludowej to pole aktywności znakomicie działających w naszej gminie kół gospodyń wiejskich. Niektóre z nich mogą się poszczycić niemalże 100-letnią działalnością i stanowią międzypokoleniowe forum zachowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić, że w kole gospodyń będą udzielały się mieszkanki miasta czy ludzie młodzi. Obecnie w wielu przypadkach aktywność i pomysły tych osób stanowią inspirację i zachętę do działalności.
Naszym „produktem eksportowym” jest niewątpliwie działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica. Założony w 1970 roku, już prawie pół wieku prezentuje tańce ludowe ze wszystkich regionów Polski. Wieloletnie doświadczenie oraz piękne stroje i wytrwała, grupowa praca owocują znakomitymi efektami. Niebagatelny udział w tych sukcesach ma Kapela zapewniająca profesjonalną oprawę muzyczną.
Nasze gminne instytucje kultury – GOKiS i Gminna Biblioteka Publiczna – skupiają się na zaspokajaniu potrzeb mieszkańców i są oparciem dla działalności społecznej mieszkańców. Inicjatywy podejmowane przez te instytucje są ukierunkowane na integrację społeczną, rozwój pasji i talentów oraz zapewnienie dostępu do literatury i przedsięwzięć kulturalnych. Służą temu zajęcia taneczne, plastyczne, teatralne, sportowe oraz rozwój czytelnictwa. Dla najmłodszych w naszej gminie od lat znakomicie funkcjonuje program alternatywnej edukacji przedszkolnej pn. „Akademia Kultury”.
Geograficznie gmina znajduje się w urodziwym zakątku Polski. Przez nasz teren przepływają dwie rzeki: Ciemięga oraz Czechówka. Są tu niezwykłe zakątki umożliwiające bliskie obcowanie z przyrodą i zabytkami. Te walory wykorzystują np. sportowcy. Od lat organizowany jest ogólnopolski wyścig kolarski – Wyścig Legionów, upamiętniający bitwę legionistów polskich pod Jastkowem w 1915 r., którego organizatorem jest Lubelskie Towarzystwo Cyklistów. Funkcjonują szlaki rowerowe i planowane jest wytyczenie nowych, dających możliwości rozwoju aktywności ruchowej i podziwiania piękna przyrody.
Mając na uwadze różnorakie potrzeby i zrównoważony rozwój gminy, w przyjętych dokumentach strategicznych obok inwestycji poprawiających warunki zamieszkania, jak odbudowa dróg, budowa chodników i oświetlenia, budowa kanalizacji, zaplanowaliśmy również takie, które poprawią jakość życia i wpłyną na rozwój lokalnych inicjatyw.
W roku bieżącym rozpoczęła się budowa Centrum Rozwoju Rodziny, obiektu, który dzięki przewidzianym w nim instytucjom – m.in. przedszkole, żłobek, biblioteka, sala doświadczania świata i sala widowiskowa – ma służyć rodzinom i zapewnić opiekę i pomoc w wychowaniu najmłodszych. W najbliższych latach planowana jest budowa nowych obiektów. W Marysinie będzie to Klub Aktywności Mieszkańców, a w Miłocinie Inkubator Przetwórstwa Produktu Lokalnego z salą szkoleniową. Przygotowaliśmy kompletne dokumentacje techniczne i staramy się o dofinansowanie ze środków unijnych.
W ramach gminnego programu rewitalizacji planowane jest utworzenie profesjonalnego zakładu komunalnego, który będzie mógł skutecznie zadbać o zabezpieczenie potrzeb gospodarczych mieszkańców oraz utrzymanie porządku i poprawę estetyki na terenie gminy. Program rewitalizacji zakłada również powstanie świetlicy środowiskowej, klubu dla seniorów, mieszkań socjalnych, lokali usługowych i gospodarczych. Obiekty te powstaną po rewitalizacji tzw, „agronomówki” i budynku po poczcie w Panieńszczyźnie. Program rewitalizacji zakłada również budowę zbiornika rekreacyjno-retencyjnego oraz renowację zabytkowego parku przy siedzibie gminy.
Wiele naszych działań dotyczy funkcjonowania szkół. Na bieżąco staramy się tworzyć dobre warunki pracy i nauki. W roku bieżącym rozpoczynamy budowę sali gimnastycznej w Tomaszowicach, planujemy budowę boiska w Płouszowicach oraz modernizację szkoły w Snopkowie, która w wyniku wprowadzenia reformy edukacji nie jest w stanie pomieścić uczniów. Na salę gimnastyczną czeka również szkoła w Ożarowie.
Plany są bardzo ambitne, wymagające determinacji i zaangażowania władz i pracowników gminy, ale mając na uwadze potrzeby mieszkańców i rozwój kapitału ludzkiego naszej gminy – warto takie wyzwania podejmować.
tekst: Teresa Kot, Marcin Abramek
foto: archiwum Urzędu Gminy Jastków
Komentarze