Jaki jest cel termomodernizacji kościoła?
Termomodernizacja kościoła ma przede wszystkim za zadanie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię określaną mianem pierwotnej. Jeśli cały proces zostanie wykonany prawidłowo, można również liczyć na znacznie obniżenie kosztów związanych z eksploatacją. W efekcie rachunki, jakie obciążają budżet parafii stają się mniejsze. Bardzo często prace modernizacyjne mają na celu podniesienie komfortu obsługi ogrzewania. Celem jest także uzyskanie takich temperatur w budynku kościoła, jakie są oczekiwane.
Czy montaż pompy ciepła w kościele jest możliwy?
Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pompę ciepła zamontować w obiekcie sakralnym. Oczywiście niezbędna jest na ogół wymiana również grzejników, które muszą mieć odpowiednią powierzchnię. Jest to niezbędne, aby możliwe było uzyskanie niskiej temperatury wody na zasilaniu całej instalacji. W przypadku montażu pompy ciepła w kościele bardzo duże znaczenie ma współczynnik COP. Nie należy go pomijać. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do artykułu https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/pompa-ciepla-w-kosciele-termomodernizacja-ze-zmiana-systemu-ogrzewania/, w którym opisany został cały proces doboru i montażu pompy ciepła w kościele.
Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć, decydując się na montaż pompy ciepła w kościele?
Podejmując decyzję o montażu pompy ciepła w budynku sakralnym, należy pamiętać, że trzeba uporać się z kilkoma wyzwaniami. W większości tego typu obiektów instalacja grzewcza musi być wykonana od początku. Do tego dochodzi konieczność znalezienia pomieszczenia, w którym można zorganizować kotłownię. Nie można zapomnieć również o tym, że na ogół nie jest możliwa zmiana wyglądu kościoła. Na szczęście dzisiaj można sobie z tymi trudnościami doskonale poradzić.