Jakie iglaki wybrać?
Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. W większości bowiem drzewa iglaste nie mają wielkich wymagań glebowych, a także są łatwe w uprawie. Zależnie jednak od funkcji, jaką chcemy, aby spełniały, taki gatunek powinniśmy wybrać.
Jako solitery, czyli wolnostojące drzewo, najlepiej będą nadawać się gatunki, które osiągają odpowiednią wysokość. Nie musi być to wielkie drzewo, zwłaszcza jeśli mamy mniejszy ogród, ale coś wyższego i rzucającego się w oczy.
W przypadku żywopłotów najlepsze będą iglaki wystarczająco gęste i szybko rosnące do określonej wysokości. Dzięki temu nie musimy czekać latami na piękny, gęsty, zimozielony żywopłot.
Szpalery to już nieco inna sprawa. W przypadku drzew iglastych najlepsze będą gatunki, które są dość gęste, aby stworzyć pożądaną ścianę zieleni, ale też rosną na boki i wzwyż. Tak by piękny szpaler nie zamienił się w sztuczny las iglasty pod wycinkę.
Niskie iglaki nadają się również jako rośliny okrywowe, uzupełnienie skalniaków, czy sztucznych wrzosowisk. Przez to, że są niskie, ale gęste potrafią stworzyć niezwykle piękny dywan zieleni, który będzie cieszył oko również zimą.
Na jakie gatunki postawić w danym przypadku?
Najpopularniejszą rośliną iglastą w przypadku żywopłotu jest tuja, a właściwie żywotnik zachodni, z rodzaju Smaragd. Popularne szmaragdy regularne podlewane i nawożone dobrze znoszą cięcie i rosną całkiem szybko. Widoczny wzrost jest już po pierwszym roku. Jeśli będziemy pamiętać o regularnym, cotygodniowym, obfitym podlewaniu, to przez cały rok, żywozielony, szmaragdowy iglak, będzie zdobił nasz ogród.
Również popularnym, ale bardziej wszechstronnym drzewem jest świerk. Świerki z charakterystycznymi, opadającymi szyszkami przypominającymi cygara jest znany każdemu. Jednak idąc do sklepu lub przeglądając strony internetowe, napotkać możemy wiele gatunków przeznaczonych do ogrodu. To właśnie bardzo mocna strona tego wytrzymałego drzewa. Mnogość wyboru.
Mamy bowiem typowe świerki ozdobne, świetnie nadające się na solitery, jak świerk srebrny o jasnych igłach, prawie białych na końcach. Przy skalniakach świetnie sprawdzą się miniaturki świerków, jak świerk pospolity little gem dorastający do 20 centymetrów wysokości. Do niewysokich szpalerów nada się zaś świerk kłujący super blue seedling, który tworzy gęstą, niebiesko-zieloną ścianę.
Szukający niezwykle wysokich i pięknych drzew powinni zainteresować się sosnami. Zwłaszcza że nie wymagają one specjalnych gleby, czy wyjątkowego nawożenia. Przykładem sosny dorastającej do 5-8 metrów wysokości jest sosna drobnokwiatowa. Ma ona kształt szerokiego stożka, który zagęszcza się z czasem.
Po wszystkie te i inne rodzaje iglaków zapraszamy do sklepu z drzewami do ogrodu w którym na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.