Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często korzystamy z wiedzy matematycznej w naszym życiu. Sam przedmiot jest różnie wspominany przez uczniów, ponieważ wymaga on dokładności, pilności oraz kreatywnego myślenia. Dla niektórych jest to najlepszy przedmiot, ale wydaje się, że dla sporej części uczniów jest to prawdziwe przekleństwo. Postanowiliśmy przeanalizować parę przykładów korzystania z wiedzy matematycznej w codziennym życiu, w tym również wzorów skróconego mnożenia.
Matematyka zawsze przydaje się na zakupach
Każdego dnia robimy mniejsze czy większe zakupy. Przeważnie bazujemy też na zaufaniu do ekspedientek, które za pomocą kas nabijają nam różnego rodzaju towary, pobierają od nas pieniądze i wydają resztę. Jest to praca dość męcząca, która opiera się na dokładności, ponieważ należy wydawać klientowi resztę dokładnie, bez żadnych delikatnych przekrętów. W takiej sytuacji potrzebna jest umiejętność dodawania i odejmowania, aby móc dokładnie przeliczyć artykuły z paragonu oraz otrzymaną resztę.
Przykładów wykorzystywania matematyki na zakupach jest zdecydowanie więcej. Weźmy sytuację, w której zabieramy na zakupy 100 zł i mamy do zakupienia określoną ilość produktów. Jeżeli nie wiemy czy taka kwota nam wystarczy, to musimy dokładnie wszystkie produkty do siebie dodawać i mieć świadomość ile nam jeszcze pieniędzy zostało, by móc je wydać. Tak więc matematyka w kwestii każdych zakupów jest dla nas bardzo potrzebna.
Umiejętności matematyczne wpływają na umiejętności kuchenne
Ktoś mógłby się na pierwszy rzut oka zdziwić, że matematyka znajdzie swoje zastosowanie w kuchni, jednak tak jest w rzeczywistości. Wystarczy tylko wziąć do ręki książkę kucharską czy też jakikolwiek inny przepis, aby zobaczyć, że są napisane rzeczy w stylu "500g mąki", "pół kilograma mięsa". W takiej sytuacji nie ma miejsca na improwizację i żeby danie było przepyszne, należy je przygotować zgodnie z podanymi w przepisie proporcjami składników. W takiej sytuacji umiejętności matematyczne są potrzebne, ponieważ należy wiedzieć ile to jest 250g mąki czy też bułki tartej itd. Bez tego jest bardzo trudno o stworzenie pysznego jedzenia.
Matematyka w kuchni zdecydowanie jest naszym sprzymierzeńcem. Nie trzeba być wcale wielkim omnibusem, aby móc bezproblemowo korzystać z kuchni i być mistrzem gotowania. Owszem, matematyka nie sprawi, że nagle wszystkie potrawy staną się smaczne, bo na ich ostateczny kształt wpływa wiele czynników.
Wzory skróconego mnożenia również się przydają
Mogłoby się wydawać, że wzory skróconego mnożenia są przykładem na to, że bardzo trudno jest je przełożyć na codzienne życie. Przypomnijmy, że służą one do wykonywania szybszych obliczeń. Można je wykorzystywać przy tworzeniu nowoczesnych programów czy gier, które wymagają specjalnych obliczeń. W dodatku pomagają nam przy kupowania większej ilości towarów, ale jednak często wykorzystują je twórcy gier komputerowych, ale też nawet planszowych, aby rozgrywka była bardziej grywalna i nie była monotonna.