Złomowanie – sposobów na zaprzestanie płacenia OC
W efekcie złomowania właściciel samochodu przestaje formalnie nim być, co oznacza, że znika konieczność wykupywania obowiązkowej polisy OC. Należy mieć bowiem świadomość, że nawet nienadający się do jazdy, całkowicie niesprawny samochód musi być objęty ubezpieczeniem, o ile nie został on sprzedany lub wyrejestrowany po złomowaniu. W przeciwnym razie na osobę, która wyrządziła szkodą w ruchu drogowym bez OC, zostanie nałożony regres ubezpieczeniowy, co oznacza konieczność opłacenia kosztów ich likwidacji z własnej kieszeni.
Aby móc wyrejestrować auto, a tym samym nie płacić za OC bez groźby otrzymania bolesnych dla portfela kar finansowych, konieczna jest sprzedaż lub procedura złomowania. Skoro znajduje się w złym stanie i masz pewność, że żaden kupiec nie będzie nim zainteresowany lub z jakiegoś innego względu nie chcesz lub nie możesz go sprzedać, jedynym rozwiązaniem na pozbycie się go pozostaje złomowanie. W takim razie jak i gdzie przeprowadzić je w Lublinie?
Jakie dokumenty do złomowania?
Pierwszym krokiem na drodze do kasacji samochodu jest skompletowanie niezbędnych w tym celu dokumentów. Jakich? Lista obejmuje:
- dowód tożsamości właściciela,
- dowód rejestracyjny auta,
- umowę kupna-sprzedaży pojazdu,
- kartę pojazdu.
Co w sytuacji zgubienia dowodu rejestracyjnego? Wówczas potrzebne jest uzyskanie zastępczego zaświadczenia z wydziału komunikacyjny potwierdzające fakt rejestracji samochodu. Z kolei w razie braku karty pojazdu wystarczy napisane samodzielnie przez właściciela oświadczenie o zgubieniu tego dokumentu. Warto pamiętać, że przy złomowaniu muszą być obecni wszyscy właściciele auta, gdy jest ich kilku. Jeśli jeden z nich nie może się pojawić, w grę wchodzi sporządzenie upoważnienia, na podstawie którego właściciela reprezentuje inna, wskazana w dokumencie osoba.
Gdzie zezłomować auto w Lublinie
Po zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej stacji demontażu w Lublinie. Na co zwracać uwagę, poszukując firmy zajmującej się złomowaniem samochodów? Warto sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje i jest zarejestrowane w stosownych bazach. Zweryfikować można również to, czy stacja demontażu dysponuje zezwoleniami, np. na zbiórkę odpadów. Tylko takie firmy są upoważnione do wydawania zaświadczenia o kasacji i unieważnienia dowodu oraz tablic rejestracyjnych. Teraz już tylko o krok do wyrejestrowania auta, co pozwoli na zdjęcie z właściciela obowiązku wykupywania ubezpieczenia OC. Wszystko, co najważniejsze na temat tej polisy, znajdziesz pod linkiem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.
W Lublinie działa wiele legalnych i dysponujących wymaganymi zezwoleniami stacji demontażu, więc znalezienie odpowiedniej nie powinno sprawiać problemów. Przed wyborem jednego z przedsiębiorstw zorientuj się też w oferowanych cenach i sprawdź, gdzie możesz liczyć na najlepszą stawkę za sprzedaż wraku. Następnie udaj się do danego punktu ze wszystkimi wymienionymi wcześniej dokumentacji, a po zakończeniu kasacji odbierz zaświadczenie o demontażu pojazdu. Na jego podstawie w wydziale komunikacji możliwe będzie wyrejestrowanie samochodu. Po więcej artykułów przydatnych dla kierowców zapraszamy na blog w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.