Reklama
środa, 5 lutego 2025 12:57
Reklama

Domowy uzdatniacz wody - dlaczego warto?

Twarda woda to powszechny, ale bardzo dokuczliwy problem. Dobrym sposobem na jego zlikwidowanie jest montaż uzdatniacza wody. Co dzięki temu zyskamy?
  • 21.12.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Domowy uzdatniacz wody - dlaczego warto?

W wielu polskich miastach twardość wody znacznie przekracza normy obowiązujące np. w Niemczech. To właśnie skala stosowana przez naszych zachodnich sąsiadów jest najlepiej dopasowana do specyfiki podłączonych do sieci wodociągowej urządzeń AGD. Nawet jeśli woda jest zgodna z polskimi przepisami, nie musi to więc oznaczać, że jest bezpieczna dla domowych sprzętów. Co gorsza, twarda woda ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto zatem zainwestować we własny system do uzdatniania wody.

Twarda woda a domowe sprzęty i instalacje

O tym, jak niebezpieczna dla sprzętów jest twarda woda łatwo można przekonać się naocznie. Wystarczy zajrzeć do wnętrza długo używanego czajnika lub przyjrzeć się łazienkowej armaturze. Kamień powstający w wyniku wytrącania z wody wapnia i magnezu nie tylko stanowi defekt estetyczny, ale też jest zagrożeniem dla sprawności wielu urządzeń. Mowa tu przede wszystkim o AGD takim jak zmywarki czy pralki. Kolejny argument przemawiający za montażem domowych uzdatniaczy wody to wydajność instalacji ogrzewania. Osady mineralne na jej poszczególnych elementów obniżają jej sprawność, prowadząc tym samym do wzrostu kosztów eksploatacji.

Twarda woda a zdrowie. Jak działa na skórę i włosy?

Twarda woda jest szkodliwa także dla ludzkiego organizmu. Na jej niszczący wpływ szczególnie narażona jest skóra. Regularne kąpiele w twardej wodzie mogą prowadzić do jej wysychania, swędzenia oraz powstawania zaczerwienień i podrażnień. Zawarte w niej pierwiastki w dużych dawkach działają destrukcyjnie na paznokcie, zwiększając ich łamliwość. Negatywne skutki działania wapnia i magnezu widać również jeśli chodzi o włosy, które w kontakcie z nimi stają się szorstkie i sztywne, gorzej się układają i częściej napuszają.

Twarda wody a wydajność detergentów

Zawartość minerałów zwiększa napięcie powierzchniowe wody. Ta właściwość jest natomiast ściśle powiązana z możliwością spłukiwania zanieczyszczeń i pienieniem detergentów. Im twardsza woda, tym bardziej spada wydajność środków myjących i piorących. By osiągnąć zadowalające efekty, należy użyć większych ilości produktów. Dzięki domowemu uzdatniaczowi można zmniejszyć zużycie chemii gospodarskiej – a to odbędzie się z korzyścią zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska naturalnego.

--- Artykuł sponsorowany ---