Reklama
środa, 5 lutego 2025 12:46
Reklama

Złomowanie auta w Lublinie - co musisz wiedzieć? Podpowiadamy!

W przypadku, gdy koszty naprawy przewyższają wartość pojazdu, najrozsądniejszym wyborem wydaje się złomowanie. Mowa przede wszystkim o uszkodzeniach powypadkowych i pokolizyjnych. Co należy wiedzieć o złomowaniu? Ile można na nim zarobić?
  • 30.12.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Złomowanie auta w Lublinie - co musisz wiedzieć? Podpowiadamy!

Złomowanie samochodu - nie tylko po wypadku 

Zgodnie z polskimi przepisami, nie można po prostu oddać samochodu na wysypisko śmieci i domagać się za nie zapłaty. Istnieje natomiast szereg formalności, które muszą zostać wcześniej wypełnione. Prowadząc firmę Złomujemy24h w Lublinie widzę, jak wiele osób potrzebuje wskazówek dotyczących procedur oraz samego złomowania. Dlatego chętnie doradzam osobom, które rozważają demontaż. 

Przede wszystkim samochód powinien zostać najpierw wyrejestrowany. W Polsce stanowi o tym przepis art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. W przepisach prawa zawarte są warunki, kiedy można auto wyrejestrować na wniosek właściciela przez właściwy organ:

1. Kradzież samochodu. 

2. Wywóz pojazdu w kraju. 

3. Oddanie samochodu jednostce zajmującej się profesjonalnym demontażem. 

4. Kasacja samochodu za granicą. 

5. Wycofanie pojazdu z obrotu. 

Jak widać, jednym z warunków wyrejestrowania pojazdu jest chęć poddania go złomowaniu. Aby jednak było to możliwe, należy wybrać odpowiednie przedsiębiorstwo, które się tym profesjonalnie zajmuje. 

Złomowanie auta - co należy wiedzieć?

Złomowanie jest wymagane, gdy samochód nie nadaje się do dalszego użytku lub wspomniane wyżej koszty naprawy przewyższają jego wartość. Po udaniu się do odpowiedniej placówki okazać dokumenty potwierdzające tożsamość, tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny (lub kartę pojazdu, jeśli została wydana). Właściciel musi znać również numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy. Stacja demontażu najpierw unieważni przekazane dokumenty, a następnie wyda dokument potwierdzający tę czynność w trzech kopiach (dla właściciela, stacji oraz Wydziału Komunikacji). W kolejnym etapie właściciel powinien udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji i wyrejestrować pojazd. Ma na to 30 dni od momentu wydania dokumentów. To sporo czasu, jednak nie warto czekać na ostatnią chwilę, gdyż niektóre procedury mogą się wydłużyć. 

Aby móc zezłomować samochód, należy go najpierw wyrejestrować.

Ile można zarobić na złomowaniu auta?

Zgodnie z przyjętą zasadą, właściciel otrzymuje pieniądze za przekazany pojazd. Ta zależy przede wszystkim od wagi samochodu, jednak zazwyczaj otrzymuje się kilkaset złotych (ok. 400-500). W niektórych przypadkach stacja może jednak pobrać opłatę, zamiast wypłacić środki. Mowa o przypadkach, gdy przekazany samochód nie będzie kompletny (jego masa będzie mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu). Według przepisów wówczas kwota nie może być wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram. 

Decydując się na złomowanie pojazdu należy wybrać odpowiedni punkt, w którym pracują profesjonaliści.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów, należy poinformować również ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu samochodu. W przeciwnym razie składka OC może zostać naliczona na kolejny rok. Wcześniejsze przekazanie informacji może pozwolić uzyskać zwrot niewykorzystanej części składki. 

Usługi profesjonalistów - złomowanie 

Demontaż pojazdu przeprowadzany jest według obowiązujących standardów. Bardzo ważne jest dopełnienie formalności, aby całe złomowanie było legalne i przebiegało w odpowiednich warunkach. Warto pamiętać, że Stacja Demontażu Pojazdów to jedyne legalne miejsce, gdzie można oddać samochód i przeprowadzić całą procedurę. Warto również się upewnić, że oddawany wrak nie zawiera substancji szkodliwych dla środowiska. Te powinny zostać oddane do utylizacji zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. 

W Złomujemy24h zajmujemy się profesjonalnym złomowaniem pojazdów. Działamy w Lublinie, gdzie skupujemy stare wraki. Współpracujemy zarówno z przedsiębiorcami, jak i osobami prywatnymi. Na kasację należy się zdecydować, gdy samochód nie nadaje się do bezpiecznej jazdy, został uszkodzony, a nawet zniszczony wskutek zatopienia lub pożaru, uległ poważnej kolizji, jest bardzo stary lub nie przeszedł przeglądu technicznego. 

Zapraszamy do kontaktu. Udzielimy odpowiedzi na pytania oraz doradzimy wybór odpowiedniej placówki. Nasza stacja montażu w Lublinie działa w pełni legalnie, a to oznacza, że mamy uprawnienia i odpowiedni sprzęt, aby przeprowadzić profesjonalny demontaż. Prowadzimy skup 7 dni w tygodniu, dlatego zachęcamy do kontaktu o każdej porze. 

Zlomujemy24h
Telefon: +48 783 264 455
https://zlomujemy24h.pl/kontakt/

--- Materiał Partnera ---