Dlaczego warto sprawdzać listy dłużników
Co jakiś czas warto sprawdzać, czy nie widniejemy na listach dłużników. Najlepiej robić to co parę miesięcy. Dlaczego? Otóż zazwyczaj od momentu powstania długu do momentu wpisu do rejestru dłużników upływa przeważnie co najmniej kilka tygodni. Wierzyciele zanim poczynią ten krok często korzystają z innych metod – np. wysyłają ponaglenia do zapłaty.
Jeśli dwa razy do roku przejrzymy dane na swój temat, zyskamy poczucie, że mamy świadomość własnej sytuacji finansowej. Pozwoli nam się to upewnić, że nie mamy żadnego długu na koncie. A jeśli takowy się pojawił, wówczas możemy podjąć stosowną interwencję. Warto zaglądać na listy dłużników także wtedy, gdy zamierzamy w niedalekiej przyszłości ubiegać się o kredyt bądź planujemy większe zakupy na raty.
Jak często sprawdzać siebie w rejestrach dłużników
W rejestrach dłużników możemy w każdej chwili pobrać raport na swój temat. Możemy zweryfikować wyłącznie stan płatności własnych zobowiązań. Dane innych osób (w tym najbliższych) nie będą dla nas dostępne.
Rejestry dłużników warto odwiedzać regularnie. Zwłaszcza, gdy posiadamy dużo zobowiązań i wiemy, że nie zawsze zdążymy dokonywać opłat w terminie. Listy dłużników powinni odwiedzać także ci, którzy starają się o większe pożyczki finansowe w banku. Jeśli np. staramy się o kredyt hipoteczny, powinniśmy zajrzeć do największych ogólnopolskich rejestrów jeszcze przed złożeniem wniosku do banku.
Jak sprawdzić długi
Skoro wiesz już, jak często sprawdzać rejestry, warto dowiedzieć się, jak sprawdzić długi, a właściwie - upewnić się, czy ich nie posiadasz. Służą do tego omawiane tutaj rejestry dłużników. Jeśli z jakiegoś powodu nie dokonałeś płatności w terminie, wierzyciel mógł zdecydować się na umieszczenie informacji o Twoim zadłużeniu w jednym z Biur Informacji Gospodarczej. W Polsce działa kilka BIG-ów. Są to: ERIF BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., KIDT BIG S.A. oraz KBIG S.A. Ich zadaniem jest gromadzenie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych informacji o zadłużeniach. W wybranych rejestrach wierzyciele mogą umieszczać także pozytywne informacje na temat swoich płatników.
Jeśli chcemy posiąść obszerniejszą wiedzę na temat własnego potencjalnego zadłużenia, warto odwiedzić wszystkie wymienione wyżej serwisy. Prowadzą one wobec siebie działalność konkurencyjną. Oznacza to, że nie wymieniają się między sobą posiadanymi informacjami. Tak więc wierzyciel może zgłosić dłużnika tylko w jednym rejestrze i tylko tam widnieć będzie pozytywny lub negatywny wpis.
Widniejesz w rejestrze dłużników? Sprawdź, co zrobić
Do rejestru dłużników może trafić każdy. Zdarzają się sytuacje, kiedy dana osoba nie wie, że posiada dług, zapomniała o uregulowaniu wybranego zobowiązania lub np. w wyniku zmiany adresu zamieszkania nie otrzymuje ponagleń do zapłaty. Czasem wystarczy niezapłacony rachunek za telefon bądź Internet. Gdy mamy dużo zobowiązań, nietrudno przegapić termin spłaty jednej z rat za niedawno zrobione zakupy z odroczoną płatnością. Co zrobić, gdy zobaczymy negatywny wpis na swój temat?
Na początek warto dokładnie sprawdzić, czy dług powstał z naszej winy. Zdarza się, że konsumenci padają ofiarą oszustw powstałych np. w wyniku kradzieży danych. Dlatego na początek weryfikujemy źródło zadłużenia. Jeśli regularnie przeglądamy listy dłużników, wówczas termin zaległej płatności nie powinien być bardzo odległy w czasie. Mimo to nie warto zwlekać. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest kontakt z wierzycielem. Po porozumieniu z nim powinniśmy postarać się jak najszybciej spłacić zaległości. Po upływie 14 dni od zaksięgowania wpłaty negatywny wpis powinien zostać usunięty z rejestru dłużników. Jeśli zależy nam na czasie, możemy poprosić wierzyciela o szybsze usunięcie adnotacji.