Reklama
piątek, 7 lutego 2025 02:06
Reklama

Ekologiczne opakowania transportowe od Organic Polska: wybór świadomych firm i konsumentów!

Specjalizacją firmy jest nieoczywiste wykorzystanie tektury. W kategorii opakowań transportowych producent oferuje wielkogabarytowe skrzynie i oktabiny jak również nowoczesne kontenery IBC. Portfolio uzupełniają palety kartonowe (również te o podwyższonej wytrzymałości) oraz wypełnienia i elementy stabilizujące. Obecność w branżach: chemicznej, spożywczej, kosmetycznej oraz stała współpraca z firmami motoryzacyjnymi i lotniczymi dały firmie pozycję eksperta w dziedzinie zabezpieczenia na czas transportu i magazynowania. Wszystkie dostępne rozwiązania uwzględniają indywidualne potrzeby klientów zainteresowanych eliminowaniem z procesów opakowaniowych plastiku, drewna, metalu i styropianu z uwagi na redukcję uciążliwości procesów dla środowiska naturalnego.
  • 29.06.2023 11:36
Ekologiczne opakowania transportowe od Organic Polska: wybór świadomych firm i konsumentów!

Zastosowanie jednorodnego materiału ułatwia recycling.

Złożone opakowania transportowe niejednokrotnie wymagają zastosowania dodatkowych elementów dla zapewnienia stabilności, pozycjonowania i separacji produktów, Obecnie na rynku mamy szerokie możliwości w tym zakresie oparte głównie na wszelkiego rodzaju tworzywach sztucznych. Sensownym i korzystnym dla środowiska wydaje się ograniczenie wielkości materiałów. Takie rozwiązanie daje ostatecznemu odbiorcy komfort łatwego pozbycia się pozostałości opakowania ułatwiające segregację odpadów. Należy zwracać uwagę na eliminację zwłaszcza tych materiałów, które stanowią większe zagrożenia dla środowiska, odpowiadającym za wyższy ślad węglowy, który, już wkrótce, stać się może palącym problemem.

Co jest powodem, że opakowania na bazie papieru i tektury cieszą się wzrastającym udziałem w rynku?

Odpowiedź wydaje się prosta. Im wyższy poziom recyclingu, tym mniejsza uciążliwość dla środowiska naturalnego. Bazując na opakowaniach tekturowych zapewniamy, wg danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, 61% wskaźnik ponownego przerobu. Drewno ma w tej kategorii jedynie 16% a tworzywa sztuczne 23,5%. Ze względów ekologicznych przechodzenie na preferowane materiały ma sens. Przekładki tekturowe, kratownice, czy dedykowane profile pomogą zabezpieczyć i ustabilizować każdy ładunek. Prosta przekładka tekturowa, ze względu na swą strukturę nie wymaga łączenia, jednak opakowania zbiorcze są bardziej skomplikowane. Współczesna technologia pozwala uniknięcie zszywania, ograniczając się jedynie do klejów wodo rozpuszczalnych i klejów na gorąco. Takie metody nie stanowią zanieczyszczenia przy recyklingu papieru, przez co nie wymagają oddzielenia podczas procesu utylizacji. Możliwość kilkukrotnego wykorzystania opakowań również nie jest bez znaczenia.

Opakowania ekologicznie – przewaga papieru nie jest przypadkiem.

Przyzwyczajeni latami do oszczędności papieru niejednokrotnie kojarzymy jego stosowanie z wyrębem lasów. Prawda wygląda inaczej. Sądzi się o 1/3 więcej drzew niż podlega wycince. Produkcja papierów opakowaniowych opiera się na drzewach iglastych, o szybkim wzroście. Pochodzą z okresowych przecinek, z króciaków i zrębków stanowiących najmniej wartościowe części. Praktycznie mówimy tu o porządkowaniu i pielęgnacji lasu. Stosunek zawartości włókien pierwotnych (tych z lasu) do włókien wtórnych (tych z recyklingu) w masie papierowej to 30% do 70%. Ostatnie pół wieku to wzrost produkcji papieru w Europie z 25 do 100 mln ton rocznie. Obserwujemy ogromny postęp w technologii produkcji, oparty głównie na obniżaniu gramatur papierów. Gotowe opakowanie jest lżejsze, nie tracąc na wytrzymałości. Kwalifikowani dostawcy półproduktów na bazie papieru posiadają certyfikaty FSC - organizacji promującej zrównoważoną gospodarkę leśną.

Czy świadomość dbałości o ekologię w wypadku stosowania tektury jest jedynym benefitem?

Zdecydowanie nie. Opłaty opakowaniowe i produktowe są tematem dość świeżym. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie opakowania na rynek niesie za sobą odpowiedzialność za późniejszą jego utylizację. System opłat opakowaniowych ma stanowić zachętę do stosowania produktów korzystnych dla środowiska. Stawki ustalane są przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dla poszczególnych rodzajów opakowań a tabela produktowa zawiera opłatę za każdy kilogram wprowadzony na rynek. Papier i tektura mają tu najniższą stawkę przy dodatkowo niewielkiej wadze. Na rosnący koszt transportu nieduże znaczenie ma waga opakowań. Przy zastąpieniu tradycyjnych palet drewnianych ich tekturowymi odpowiednikami wagę jednego, drogowego składu transportowego możemy obniżyć nawet o 600kg. Przy transporcie lotniczym lub morskim daje to zwielokrotnione oszczędności.

--- Artykuł sponsorowany ---