Reklama
sobota, 8 lutego 2025 03:48
Reklama

Czym jest metoda Just In Time w logistyce?

Efektywne realizowanie procesów logistycznych i produkcyjnych to jeden z warunków dobrze prosperującej działalności. Dbanie o sprawny przepływ towarów, odpowiednią ilość zapasów i kontrolę nad każdym etapem łańcucha dostaw pozwala firmie skutecznie realizować zamówienia, unikać pomyłek i marnotrawstwa, tym samym oszczędzając pieniądze i czas. Jedną z koncepcji optymalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych jest Just In Time — metoda wywodząca się z Japonii, jednak rozpoznawalna na całym świecie. Na czym polega to podejście do zarządzania łańcuchem dostaw? Jakie korzyści oferuje i z jakimi wyzwaniami się wiąże? Podpowiadamy.
  • 18.09.2023 14:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest metoda Just In Time w logistyce?

Just In Time — co to takiego?

Metoda Just In Time (JIT) pierwotnie była modelem zarządzania produkcją. Z charakterystycznych dla niej rozwiązań czerpie się obecnie również w logistyce (zwłaszcza w magazynach) czy szerzej pojętych sposobach organizacji pracy. Just In Time po raz pierwszy wdrożone zostało w połowie. XX wieku przez światowej sławy producenta samochodów — firmę Toyota. Wykorzystywana przez to japońskie przedsiębiorstwo koncepcja zarządzania produkcją na przestrzeni dekad zyskała rozpoznawalność i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, doczekała się także zastosowań w wielu branżach, nie tylko motoryzacyjnej.

Just in Time w produkcji polega na dostarczaniu wyłącznie niezbędnej ilości towaru potrzebnej do realizacji określonego zadania (np. wyprodukowania produktu). Wykorzystanie towarów następuje zaraz po ich dostarczeniu, w związku z czym pomijany jest etap magazynowania. W logistyce Just in Time realizowane jest poprzez dostarczanie produktów do miejsca kompletacji zamówienia w takiej ilości i w takim czasie, by mogły one od razu zostać włączone zamówienia i wysłane do klienta.

Jak Just In Time może usprawnić procesy logistyczne?

Just In Time to oryginalne podejście do zarządzania procesami logistycznymi, pozwalające firmie nie martwić się koniecznością zgromadzenia dużych zapasów i zarządzania nimi tak, by nie dopuścić do marnotrawstwa. Jedną z najistotniejszych zalet tej metody jest właśnie możliwość zapobiegania stratom wynikającym z przeterminowania się zapasów lub zgromadzenia większej ilości niż może zostać wykorzystana. Koncepcja Just In Time zakłada dostarczanie zapasów tuż przed ich użyciem, co redukuje koszt ich zakupu i pozwala oszczędzić miejsce w magazynie.

Just In Time pozwala również znacząco przyspieszyć procesy realizowane w ramach łańcucha dostaw. Pominięcie lub znaczne uproszczenie takich etapów jak rozmieszczanie ładunków w odpowiednich strefach magazynu, inwentaryzacja czy ręczna kompletacja w przestrzeni dużej hali oszczędza czas i pozwala pracownikom skupić się na innych czynnościach, na przykład pakowaniu i wysyłce zamówień.

Jakie wyzwania związane są z wdrażaniem Just In Time?

Just In Time zdecydowanie nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Wywodząca się z Japonii technika wymaga doskonałej organizacji pracy w firmie, w pełni rzetelnych podwykonawców oraz skrupulatnie wykonanych analiz, które pozwolą precyzyjnie określać zapotrzebowanie na poszczególne produkty, przewidując ewentualne zmiany w tym zakresie (np. w przypadku sezonowych zmian popytu) i na bieżąco je monitorując.

Wdrożenie idealnej metody Just In Time jest zadaniem bardzo trudnym — w przypadku firm, które nie są w stanie w pełni zrealizować tej koncepcji, możliwe jest zainspirowanie się jej założeniami, tworząc nieco mniej rygorystyczną modyfikację dopasowaną do potrzeb działalności. Warto również upewnić się, że firma ma dostęp do nowoczesnych przestrzeni logistyczno-przemysłowych. Takie obiekty ma w swojej ofercie Panattoni — polski i europejski lider powierzchni magazynowych. Nowoczesne przestrzenie do wynajęcia w Gdańsku znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=west-pomeranian 

--- Artykuł sponsorowany ---