Wypowiedzenie umowy z okresem wypowiedzenia
Czym cechuje się wypowiedzenie umowy o pracę z okresem wypowiedzenia? Takie prawo ma zarówno pracodawca, jak i pracownik. Faktem jest, że pracodawca musi poinformować swojego pracownika o możliwości odwołania w sądzie pracy, a w razie umowy na czas nieokreślony trzeba podać przyczynę rozwiązania. Z kolei pracownik, który wypowiada umowę o pracę, nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia.
Jak stworzyć odpowiednie pismo tego typu? Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zawierać następujące elementy:
- Dane pracownika
- Dane pracodawcy
- Miejscowość i data
- Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z określeniem daty zawarcia i stron umowy
- Oświadczenie o zachowaniu wypowiedzenia wraz z terminem upływu
- Podpis strony, która wypowiada umowę i strony przyjmującej dokument
Jeśli to pracodawca wypowiada umowę z pracownikiem, trzeba pamiętać o dodatkowych kwestiach. Dotyczą one głównie pouczenia o przysługującym prawie do odwołania do sądu pracy i uzasadnienia wypowiedzenia umowy (w przypadku umowy na czas nieokreślony). Przyczyną rozwiązania może być przykładowo likwidacja danego stanowiska lub utrata zaufania do danej osoby. Cenne informacje w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Okresy wypowiedzenia
Co trzeba wiedzieć o okresach wypowiedzenia? Okazuje się, że są one zależne od okresu, na jaki została zawarta umowa oraz okresu zatrudnienia w danej firmie. W razie umowę o pracę na okres próbny, mamy do czynienia z okresami wypowiedzenia: 3 dni robocze ( okres próbny do 2 tygodni), 1 tydzień (okres próbny dłuższy niż 2 tygodnie) lub 2 tygodnie (okres próbny wynoszący 3 miesiące). Nie zapominajmy także o umowach o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony, gdzie okresy wypowiedzenia są następujące:
- 3 miesiące - gdy pracownik jest zatrudniony dłużej niż 3 lata
- 1 miesiąc - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
- 2 tygodnie - gry pracownik jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy
Kodeks pracy jasno wskazuje, że pracodawca może zwolnić pracownika z wykonywania pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W tym czasie zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy jest jedynie częściowe, czyli dotyczy danej części okresu wypowiedzenia. Poza tym można zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy ponad pewne wymiary.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia
Osoby pracujące na podstawie umowę o pracę mogą rozwiązać stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kiedy możemy z tego skorzystać? Jest to dostępna opcja wtedy, gdy lekarz wyda oświadczenie o szkodliwości danej pracy lub gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków wobec swojego pracownika. Ciężkie naruszenie nie zostało dokładnie określone przez prawo. Jest ono interpretowane jako bezprawne zaniechanie lub działanie pracodawcy, które wynikają z niedopełnienia obowiązków podstawowych, jakie wynikają ze stosunku pracy. Godzą one zatem z interesy pracownika.
Pamiętajmy o tym, że pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w formie pisemnej. Trzeba także podać przyczynę, która wskazuje na rozwiązanie umowy. Wypowiedzenie należy złożyć do miesiąca od uzyskania informacji o danych okolicznościach, które są uzasadnieniem dla takiego stanu rzeczy.
Pracodawcy również mogą rozwiązać umowę z pracownikiem w natychmiastowym trybie. Kiedy jest to możliwe? Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, przestępstwa, utraty uprawnień do wykonywania pracy lub przedłużającej się nieobecności pracownika po zakończeniu okresu ochronnego. Przepisy prawne w tym temacie nie pozostawiają wątpliwości.