W ten niezwykły dzień na Słomianym Rynku można będzie poznać bliżej świat dawnych Słowian, takich samych jak ci, którzy żyli na wzgórzach Grodzisko i Czwartek ponad tysiąc lat temu i którzy rozpoczęli osadnictwo w miejscu zwanym potem Lublinem.
Dzięki fascynującym odkryciom archeologii doświadczalnej Muzeum Nadwiślańskiego – Oddział Grodzisko Żmijowiska pod kierownictwem Pawła i Hanny Lis poznamy tajniki kuchni słowiańskiej i spróbujemy jej specjałów. Zobaczymy jak dawniej lepiono garnki i produkowano dziegieć. Nauczymy od starożytnych przodków sposobów niecenia i krzesania ognia. Posmakujemy pradawnych ziół i zgłębimy arkana ich możliwości.
Wojowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentują uzbrojenie i opancerzenie słowiańskich wojów, walki wojowników słowiańskich oraz rzuty oszczepem i strzelanie z łuku. W programie udostępnią także obóz historyczny, gdzie będzie można zobaczyć i spróbować warsztatu kowalskiego, produkcji świec metodami tradycyjnymi oraz podejrzeć starożytne tkaczki. W międzyczasie wszyscy dorośli i dzieci będą mogli zapoznać się z grami i zabawami plebejskimi oraz nauczyć się kilku starodawnych tańców. Całości towarzyszyć będzie muzyka, pieśni i dźwięki prawie zapomnianych już instrumentów, a na zakończenie posłuchamy koncertu muzyki inspirowanej słowiańszczyzną zespołu SieGra.
Impreza „Na Słomianym Rynku – Spotkania w Kulturze Słowian” odbędzie się 16 września 2017 roku w godzinach 13-19 na Słomianym Rynku (plac między ul. Targową i Kalinowszczyzna) w Lublinie.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Impreza odbędzie się w ramach obchodów 700-lecia Lublina. Organizatorem jest Fundacja tanTHEO we współpracy z Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna, Fundacją ATOLI, Klubem Osiedlowym ODEON PSM Kolejarz.
PROGRAM:
13:00-18:00
starosłowiański obóz historyczny
- warsztat kowalski, tkacki i produkcji świec metodami tradycyjnymi
- stanowiska: rzut oszczepem i strzelanie z łuku, uzbrojenie i opancerzenie słowiańskiego woja
- gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych
- pokazy walk słowiańskich wojów
pokazy i warsztaty archeologiczne
- kuchnia słowiańska
- garncarstwo i dziegciarstwo
- krzesanie ognia
- zielarstwo i ziołolecznictwo
15:00-16:00 – warsztaty tańców dawnych
18:00-19:00 – koncert zespołu SieGra
Więcej informacji: [email protected] lub 506 536 747.
na zdjęciu: kuchnia w jednej ze zrekonstruowanych chat w osadzie w Biskupinie; fot.: wikipedia.org
Komentarze