Reklama
środa, 15 stycznia 2025 16:06
Reklama

Wyróżniliśmy najlepszych sportowców z województwa lubelskiego

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Źródło: archiwum UMWL

 

W piątek 10 stycznia poznaliśmy laureatów konkursu „Sportowiec Roku Województwa Lubelskiego”. Gala miała na celu wyeksponowanie największych osiągnięć sportowców i trenerów z województwa lubelskiego oraz uhonorowanie najwybitniejszych z nich tytułami: Trener Roku, Drużyna Roku, Sportowiec Roku z Niepełnosprawnością i Sportowiec Roku. W tym roku do plebiscytu napłynęło 66 zgłoszeń. Zarząd Województwa Lubelskiego reprezentowali: marszałek Jarosław Stawiarski oraz członkowie zarządu Jarosław Kwasek i Marcin Szewczak.

Już po raz trzeci Samorząd Województwa Lubelskiego zorganizował Galę Sportu Województwa Lubelskiego. Lubelszczyzna to region o olbrzymim znaczeniu dla polskiego sportu. To miejsce dynamicznego rozwoju klubów i stowarzyszeń sportowych. Nic więc dziwnego, że stwarzane warunki do rozwoju kultury fizycznej w województwie lubelskim sprawiły, że Lubelszczyzna może pochwalić się wieloma sukcesami sportowców w zawodach i rozgrywkach najwyższej rangi.

Województwo lubelskie to 550 lat. A ile działo się w tym czasie w sporcie? Pierwszy złoty medal dla naszego województwa to Arkadiusz Godel, 1972 rok, drużyna złotych florecistów, Monachium. Drugi medal to nieodżałowany Tomasz Wójtowicz – złoto w Montrealu w 1976 roku. Razem z nim medal zdobył młody siatkarz Lech Łasko. Na kolejne medale województwo lubelskie musiało czekać do 1988 roku. Seul, srebro w zapasach w kategorii wagowej do 48 kg dla Andrzeja Głąba. Później był Arkadiusz Onyszko, srebro, 1992 rok, Barcelona, piłka nożna. I dopiero Tokio to był ten worek medali dla nas: dwa złote dla Małgorzaty Hołub-Kowalik, brąz dla Malwiny Kopron. I w końcu rok 2024, gdzie przyszedł ten upragniony złoty medal dla Polski i województwa lubelskiego od 1976 roku. Mamy naszą absolutną mistrzynię Aleksandrę Mirosław, a do tego dochodzi Julia Szeremeta w boksie – dyscyplinie, która pozostawała bez medalu od 1992 roku. Mamy następnego srebrnego medalistę, który będzie grał w drużynie LUK Lublin – Wilfredo Leona. Do tego dochodzą 3 medale Karoliny Pęk na paraolimpiadzie w tenisie sportowym. Mamy największy sukces, jeśli chodzi o medale na igrzyskach olimpijskich. Tej czwórce niezłomnych olimpijczyków, którzy zrobili to dla nas, województwa lubelskiego i dla Polski – kłaniam się i dziękuję. Życzę, żeby ci mistrzowie byli inspiracją dla wszystkich młodych mieszkańców województwa lubelskiego mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Celem wydarzenia było uhonorowanie i wyeksponowanie osiągnięć sportowców reprezentujących województwo lubelskie na arenie krajowej i międzynarodowej w 2024 roku, a tych w minionym roku nie brakowało. Zwycięzców wybierano na podstawie wysokich osiągnięć sportowych uzyskanych w ubiegłym roku.

Dwuetapowe wyłonienie laureatów

Wyłonienie laureatów odbywało się dwuetapowo. Podczas pierwszego etapu, w terminie od 1 grudnia do 20 grudnia 2024 r., dokonywano zgłoszeń przez okręgowe związki sportowe, kluby sportowe, stowarzyszenia sportowe mające siedzibę na terenie województwa lubelskiego kandydatów w 4 kategoriach. Pod uwagę brane były osiągnięcia sportowe z 2024 roku. W drugim etapie, tj. 30 grudnia 2024 r., Kapituła z nadesłanych zgłoszeń wyłoniła 10 najlepszych sportowców, najlepszego sportowca z niepełnosprawnością, najlepszą drużynę i najlepszego trenera.

Laureaci III Gali Sportowiec Roku Województwa Lubelskiego

Zgłoszenia do Plebiscytu Sportowiec Roku Województwa Lubelskiego dokonywane były przez kluby, związki sportowe i stowarzyszenia działające w obszarze kultury fizycznej, posiadające siedzibę na terenie województwa lubelskiego. Spośród nadesłanych kandydatur, Kapituła Plebiscytu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego, wybrała laureatów w 4 kategoriach:

  • Sportowiec Roku: Aleksandra Mirosław

    Miejsce II – Julia Szeremeta;

    Miejsce III – Bartosz Zmarzlik;

    Miejsce IV – Wilfredo Leon Venero;

    Miejsce V – Mateusz Rudyk;

    Miejsce VI – Alicja Wrona-Kutrzepa;

    Miejsce VII – Anhelina Lysak;

    Miejsce VIII – Adela Piskorska;

    Miejsce IX – Piotr Ceglarz;

    Miejsce X – Kacper Stokowski;

  • Sportowiec Roku z Niepełnosprawnością  Karolina Pęk;
  • Trener Roku Mateusz Mirosław;
  • Drużyna Roku Motor Lublin S.A. (piłka nożna).

Uroczystość poprowadził znany dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz Podczas tego prestiżowego wydarzenia, laureatom Gali wręczone zostały specjalnie zaprojektowane na tą okoliczność statuetki. Gala Sportu Województwa Lubelskiego była również miejscem spotkań przedstawicieli różnych środowisk. W wydarzeniu udział wzięli reprezentanci wszystkich okręgowych związków sportowych, klubów, byli i obecni olimpijczycy, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i mediów. 


Podziel się
Oceń

Komentarze