Reklama
środa, 15 stycznia 2025 15:51
Reklama

Nowe ulgi podatkowe dla pracodawców - Pracodawca Przyjazny WOT

  • Źródło: oficer prasowy 2 LBOT

Źródło: oficer prasowy 2LBOT


Wraz z początkiem 2025 roku weszły w życie przepisy dotyczące ulg podatkowych dla pracodawców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy. To kolejny punkt Ustawy z dnia 1 października 2024 roku, który wprowadza pozytywne zmiany w kwestii zatrudniania żołnierzy niezawodowych.
Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy, wprowadza zachęty dla pracodawców do zatrudniania pracowników będących żołnierzami niezawodowymi. Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać zapisy dotyczące możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty:
- 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 15 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 2 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 18 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 3 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 21 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 4 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 24 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 5 lat nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie.
Co istotne - mikroprzedsiębiorcy lub mali przedsiębiorcy (w rozumieniu odpowiednio art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców) mogą podwyższać ww. kwoty o współczynnik 1,5. Pracodawcy zatrudniający przez cały rok podatkowy co najmniej 5 pracowników, którzy jednocześnie nie są mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami, mogą podwyższać ww. kwoty o współczynnik 1,2. Kwota odliczenia przysługuje na każdego zatrudnionego w ramach stosunku pracy żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej lub żołnierza Aktywnej Rezerwy, któremu, zgodnie z umową o pracę, przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Okres służby żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej lub żołnierza Aktywnej Rezerwy, ustala się na dzień 31 grudnia roku podatkowego albo ostatni dzień zatrudnienia tego żołnierza w roku podatkowym.

Oprócz ulg podatkowych Ustawa wprowadza zwolnienie z obowiązku wypłaty odprawy zatrudnionym w ramach stosunku żołnierzom w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia - świadczenie ma być wypłacane przez jednostkę wojskową po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza, w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Wprowadza również preferencyjne traktowanie przy ubieganiu się o przetarg na realizację zamówienia publicznego.
Dlaczego warto zatrudniać żołnierzy WOT?
Terytorialna Służba Wojskowa (TSW) to unikalna możliwość dla pracodawców, którzy pragną wspierać swoich pracowników w łączeniu życia zawodowego z obowiązkami wojskowymi. Dzięki elastycznym rozwiązaniom, żołnierze WOT mogą pełnić służbę w sposób, który nie koliduje z ich pracą zawodową.

Kluczowe informacje dla pracodawców
Elastyczny harmonogram: Szkolenia odbywają się w czasie wolnym od pracy, co pozwala pracownikom na efektywne zarządzanie czasem.

Przejrzystość planowania: Pracodawcy mają dostęp do harmonogramu szkoleń, co umożliwia lepsze planowanie zasobów w firmie.

Wsparcie finansowe: Pracodawcy mogą ubiegać się o świadczenie pieniężne za okres, w którym pracownik pełnił TSW rotacyjnie, co może zrekompensować poniesione koszty.

Pracodawca Przyjazny WOT
To inicjatywa mająca na celu wyróżnienie i promowanie pracodawców, którzy wspierają swoich pracowników będących żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Celem tego programu jest stworzenie lepszych warunków pracy dla osób, które łączą życie zawodowe z obowiązkami wojskowymi. W ramach programu organizowany jest konkurs, w którym mogą brać udział pracodawcy wykazujący się szczególnym wsparciem dla swoich pracowników-żołnierzy. Wyróżnienia przyznawane są w różnych kategoriach, w tym dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Wsparcie dla pracowników: Pracodawcy, którzy biorą udział w programie, są zachęcani do tworzenia elastycznych warunków pracy, które umożliwiają żołnierzom pełnienie służby wojskowej bez negatywnego wpływu na ich obowiązki zawodowe.

Szkolenia dla pracodawców: W ramach programu organizowane są specjalne szkolenia, które pomagają pracodawcom lepiej zrozumieć misję i rolę Wojsk Obrony Terytorialnej, a także jak wspierać swoich pracowników w łączeniu tych dwóch ról.
 


Podziel się
Oceń

Komentarze