W ramach programu „SUper Granty" 25 samorządów uczniowskich ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymało wsparcie finansowe. Dzisiaj (16 grudnia) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się gala podsumowująca pierwszą edycję tego nowego konkursu grantowego dla najmłodszych samorządów. Wyróżnione inicjatywy obejmowały m.in. warsztaty dziennikarskie, gry miejskie, festyny oraz inne działania integracyjne rozwijające kompetencje młodych ludzi.
– „SUper Granty" to nasza najnowsza tegoroczna inicjatywa w kreatywność i zaangażowanie młodzieży oraz wzmacnianie roli samorządów uczniowskich w życiu szkół. Dziękuję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za wspaniałe pomysły, które zmieniają nasze szkoły w jeszcze lepsze miejsca do nauki i działania oraz przyczyniają się do rozwoju partycypacji uczniowskiej – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
W ramach „SUper Grantów" 25 samorządów uczniowskich lubelskich szkół otrzymało wsparcie w wysokości do 7,5 tys. zł. Projekty realizowane w ramach programu wpisują się w ideę Europejskiej Stolicy Kultury 2029 oraz obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W szkołach podstawowych wygrało 13 projektów, między innymi: „Szkolny Parlament Uczniowski", „Reporterska Czternastka – odkrywaj, kreuj, komunikuj. Rozwijaj swoje umiejętności dziennikarskie i telewizyjne, stając się głosem swojej społeczności!", „InteGRAciarnia", „Lublin w Europie, Europa w Lublinie". Wśród 12 projektów szkół ponadpodstawowych znalazły się m.in.: Międzyszkolna gra miejska „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej", „Spece z Magnolki", „Kreatywna Przestrzeń w Grabskim", „Graj z Elsnerem – festyn gier planszowych z Lublinem i Unią Europejską w tle". Granty przyczyniły się do szerszego włączania samorządów uczniowskich do współdecydowania o życiu szkoły oraz rozwoju partycypacji uczniowskiej.
W dzisiejszym podsumowaniu projektu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele samorządu. Wydarzenie rozpoczęło się występem zwycięskiego zespołu w ramach konkursu „Lublin ma talent" organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące. Swoje umiejętności teatralne mieli okazję zaprezentować uczennice i uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego, którzy słynną historię miłości Romeo i Julii odegrali w 3 różnych językach. Program obejmował także panel dyskusyjny „SUper Samorząd: Młodzież, Granty, Działanie!" oraz prezentację filmu dotyczącego realizowanych wydarzeń przez Szkołę Podstawową nr 20. Finałem wydarzenia była gra planszowa „Graj z Elsnerem o Lublinie" przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół nr 5.
Komentarze