Reklama
środa, 22 stycznia 2025 06:14
Reklama

Nie tylko gromadzimy zbiory ale także wspieramy ludowych twórców.

rozmowa z Dariuszem Suszyńskim, kierownikiem Oddziału Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego, Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Puławach
  • Źródło: redakcja

Źródło: Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Puławach

- Myślę, że niewiele osób wie, że w Puławach ma swoją siedzibę Centralna Biblioteka Rolnicza będąca Oddziałem Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. Jakimi zasobami może się pochwalić?
W 2025 roku będziemy obchodzić 70-lecie CBR. Jednak historia biblioteki jest dużo starsza, sięga roku 1862 i jest nierozerwalnie związana z działającą od tego czasu w Puławach uczelnią rolniczą. Biblioteka, posiada księgozbiór liczący ponad 360 tysięcy woluminów. Nasze zbiory najlepiej odzwierciedlają historię naszego państwa ponieważ posiadamy pochodzące z czasów zaborów książki w języku rosyjskim, niemieckim z okresu II wojny światowej czy też francuskim, który był językiem nauki w XVIII i XIX w., jak również powojenne publikacje z różnych stron świata w tym z krajów dawnych republik ludowych. 
W naszym księgozbiorze czytelnik znajdzie treści związane z rolnictwem np.: produkcja roślinna, hodowla zwierząt, gospodarka żywnościowa, ogrodnictwo, a także z dziedzin pochodnych jak weterynaria, biologia, kultura i historia wsi, gospodarstwo domowe. Tym co wyróżnia naszą bibliotekę są trzy  kolekcje: starodruków, poloników XIX wiecznych oraz Puławian. Te ostatnie to bardzo bogaty zbiór materiałów dotyczących Puław i regionu oraz rodu Czartoryskich.
Zachęcamy do korzystania zasobów Biblioteki odkrywając bogactwo polskiego piśmiennictwa rolniczego i przyrodniczego.

- Od niedawna kieruje Pan puławskim oddziałem. Jakie zadania poza nadzorem nad zgromadzonym księgozbiorem ma biblioteka?
Biblioteka to miejsce, które młodym ludziom może się kojarzyć archaicznie. Jednak biblioteka to wielki zasób wiedzy i informacji. W dobie świata cyfrowego informacja stała się kolejnym surowcem. Sztuczna inteligencja wie tyle ile zasobów pozyska. W tym wszystkim jesteśmy my jako skarbiec wielkiej bazy danych, które dzięki swojej unikatowości mogą wzbogacić proces gromadzenia danych przez AI w celu rozwoju cywilizacji. Książki to jest wartość bezcenna dla naszej kultury. Naszą misją jest promocja kultury, promocja czytania jako rozwoju wyobraźni i samokształcenia jednostek. 
Do głównych zadań biblioteki, która nadzoruję jest gromadzenie, opracowywanie i upowszechnianie zbiorów. Drugą ważną rolą jest promocja kultury, czytania, wspierania lokalnych artystów, twórców ludowych poprzez działalność dydaktyczną i kulturalną organizując wystawy okolicznościowe, wernisaże, kiermasze, lekcje biblioteczne i warsztaty introligatorskie.

- Jak przebiega proces digitalizacji zbiorów?
Digitalizacja to proces, który pozwala na zwiększony dostęp do literatury w formie cyfrowej. Jednak co należy nadmienić proces ten, musi uwzględniać przepisy związane z prawami autorskimi. Na obecnym etapie digitalizujemy najstarsze zbiory, które następnie są udostępnione w systemie bibliotece cyfrowej Polona, dzięki czemu są dostępne dla każdego użytkownika Internetu. W przyszłości, będziemy pracować nad digitalizacją jak największej ilości unikatowych pozycji z naszych zbiorów, dzięki czemu poprawi się atrakcyjność biblioteki dla pasjonatów czytelnictwa.
 


Podziel się
Oceń

Komentarze