Dziś w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027: wsparcie dla przedsiębiorców i samorządu terytorialnego”. Podczas wydarzenia przedstawiono efekty programów infrastrukturalnych, które występują głównie w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Spotkanie było okazją do zapoznania się z możliwościami wsparcia, jakie dają środki unijne dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego w województwie lubelskim. W panelach dyskusyjnych wzięli udział eksperci, samorządowcy i przedsiębiorcy z regionu. Konferencję otworzył wicemarszałek Piotr Breś.
Aktualny program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 (FEL), w którym dostępna jest alokacja środków UE w wysokości ponad 2,432 mld euro, odpowiada na większość potrzeb oraz wyzwań, przed jakimi stoi województwo lubelskie. Program oparty jest o dwa filary – społeczny i inwestycyjny. Środki przeznaczone na projekty inwestycyjne to przeważająca część alokacji aktualnego programu, wynosząca ponad 1,7 mld euro, czyli blisko 7,2 mld zł, co stanowi 71% alokacji programu FEL.
Efekty projektów infrastrukturalnych
Konferencja została poświęcona w głównej mierze efektom projektów infrastrukturalnych programu FEL. W trakcie omówione zostały kwestie w obszarze gospodarczym, technologicznym, infrastrukturalnym czy środowiskowym. Podczas trzech paneli dyskusyjnych poruszono zagadnienia dotyczące aktualnego stanu gospodarki województwa lubelskiego oraz wspierania samorządów w obszarze klimatycznych standardów w ramach programu FEL.
– Spotykamy się dzisiaj na konferencji podsumowującej dotychczasowe wdrażanie programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie EFRR. Przed tygodniem, na konferencji poświęconej EFS+, zaznaczyliśmy, że nasz program regionalny oparty jest o dwa mocne filary – inwestycyjny i społeczny. Dziś chcieliśmy zwrócić uwagę na filar inwestycyjny, czyli efekty programów infrastrukturalnych, które występują głównie w EFRR. Do tej pory podpisaliśmy 301 umów współfinansowanych z EFRR, w ramach których wsparcie z UE to 2,5 mld zł. Stanowi to 35% alokacji na EFRR – podkreślał wicemarszałek Piotr Breś.
Podczas konferencji omówiono projekty, które umożliwiają rozwój przedsiębiorstw poprzez m.in. udział w zagranicznych targach, co pozwala na pozyskiwanie światowych klientów. Ponadto wskazano projekty, które pozwoliły na realizację innowacyjnych rozwiązań, zwiększenie efektywności działań samorządów oraz wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej w regionie. Eksperci (m.in. naukowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego, a także Beneficjenci) podzielili się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami na temat wdrażania projektów wspieranych przez Fundusze Europejskie w obszarze środowiska oraz gospodarki. Przedstawiono efekty dofinansowanych projektów, ale także dane dotyczące planowanych działań.
Komentarze