Reklama
środa, 8 stycznia 2025 04:33
Reklama

Dzisiaj przypada 157 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego.

  • Źródło: redakcja

Źródło: Związek Piłsudczyków Oddział Lublin

 

Józef Piłsudski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 r. w Zułowie w rodzinie Józefa Wincentego i Marii z Billewiczów, którzy zamieszkali tam po klęsce powstania styczniowego. Piłsudski wychowywany był w duchu wartości chrześcijańskich i patriotyzmu. Ojciec starał się wcielać w życie pozytywistyczne idee. W majątku zbudował młyn i cegielnię. Gdy miał 7 lat rodzina z powodu trudności finansowych przeprowadziła się do Wilna, gdzie ukończył szkoły na poziomie średnim. Po zdanej maturze studiował medycynę w Charkowie. To tam zaangażował się w działalność niepodległościową. W 18887 roku został oskarżony o udział w spisku na życie cara i zesłany na 5 lat w głąb Rosji. Kiedy w 1892 r. wrócił do Wilna, zapisał się do Polskiej Partii Socjalistycznej. W tym czasie pracował też jako korespondent w kilku pismach, m.in. był redaktorem naczelnym "Robotnika". W 1900 r. aresztowano go po raz drugi za działalność konspiracyjną. Postawiono mu nieprawdziwe zarzuty: zabójstwo dwóch osób. Aby uniknąć kary, Piłsudski udawał chorobę psychiczną i dlatego przeniesiono go do Petersburga, skąd uciekł. 

3 sierpnia 1914 r. w Krakowie uformowano I Kompanię Kadrową, którą dowodził Tadeusz Kasprzycki. Trzy dni później na posiedzeniu Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych Piłsudski poinformował zebranych, że w Warszawie powołano do życia Rząd Narodowy, a on został Komendantem Głównym Wojsk Polskich. Komisja przyjęła jego oświadczenie, mimo że powstanie Rządu Narodowego było fikcją. Kolejne 3 lata to wiele burzliwych zdarzeń zarówno w życiu Piłsudskiego jak i wśród polskich niepodległościowców.

22 lipca 1917 r.  Piłsudski trafił do aresztu, najpierw w Gdańsku, skąd przeniesiono go do Spandau, a następnie do Magdeburga. Niemcy próbowali zmusić go do podpisania oświadczenia deklarującego, że nie będzie prowadził działań przeciwko nim. Piłsudski odmówił.

Do Warszawy powrócił 10 listopada 1918 r. Został hucznie przywitany. Rada Regencyjna zdecydowała, że powierzy mu dowództwo i zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Dodatkowo, miał odpowiadać za powstanie rządu narodowego. 

22 listopada Piłsudski mianował się Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. 

W dwudziestoleciu międzywojennym był postacią, nie zawsze lubianą, liczyli się z nim nawet wrogowie.

Zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją patriotyczną.

- 157 rocznica urodzin Pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego jest wspaniałą okazją do przypomnienia niezwykłej postaci, jednej z największych i najważniejszych osobowości w ponad 1000letniej historii naszego Państwa i Narodu. Pierwszy Marszałek Rzeczypospolitej Polskiej jest symbolem odbudowy państwa polskiego. W 2001 roku Związek Piłsudczyków oddział w Lublinie wraz ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. którego byłem przewodniczącym postawił najpiękniejszy w Polsce i na świecie konny pomnik naszego Naczelnika i Marszałka Polski. Plac Litewski, na którym stoją najważniejsze dla historii Polski pomniki - symbole jest miejscem widocznej historii naszej państwowości. Jestem dumny, że mogłem właśnie w tym miejscu wraz z Piłsudczykami i innymi przedstawicielami środowisk patriotycznych zbudować pomnik Jozefowi Piłsudskiemu - wybitnemu Mężowi Stanu. - powiedział Zbigniew Wojciechowski, członek Związku Piłsudczyków i przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego.

- Związek Piłsudczyków Oddział Lublin od 25 lat organizuje uroczyste obchody kolejnych rocznic  urodzin Marszałka Piłsudskiego. Tradycją stało się , że uroczystości  rozpoczynają się Mszą św. odprawianą w kościele Pobrygidkowskim NMP Zwycięskiej. W tej historycznej świątyni zbudowanej 600 lat temu i będącej patriotycznym Sanktuarium Lublina znajduje się tablica pamiątkowa ufundowana w 2007 roku przez Związek Piłsudczyków Oddział Lublin z okazji 140. rocznicy urodzin komendanta Piłsudskiego. - dodaje Tomasz Dyzma, prezes zarządu Związku Piłsudczyków oddział Lublin -  Następnie  po zakończeniu  Mszy św. uczestnicy uroczystości przechodzą w asyście Kompanii  Honorowej Wojska Polskiego, Orkiestry Wojskowej oraz Oddziału Strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW  na plac Litewski, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego składane są wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalane znicze. Członkowie Związku Piłsudczyków Oddział Lublin od ćwierć wieku godnie czczą pamięć o  Pierwszym Marszałku Polski Józefie Piłsudskim. Cześć i chwała  Jego pamięci. W tym roku będziemy świętować 157. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego w niedzielę  8 grudnia 2024 r.- 
 

      
 


 

W dniu 8 grudnia 2024 r. ( niedziela) Związek Strzelecki „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 2010 Lublin, Związek Piłsudczyków Oddział Lublin Związek Oficerów Rezerwy RP koło nr 1 w Lublinie zapraszają na uroczyste obchody 157 rocznicy urodzin Marszałka. Poniżej plan obchodów

•Godzina 12:00-13:00 Msza święta w kościele Pobrygidkowskim w Lublinie ul. Gabriela Narutowicza 6, w intencji ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 • Po Mszy św. nastąpi uroczystość składania wiązanek i wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Litewskim.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze