Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 15:21
Reklama

Czy lubelskie firmy i samorządy są konkurencyjne? - Konferencja oraz Gala 30lecia Panoramy Lubelskiej

  • Źródło: redakcja

Autor: Marcin Jaszak

Źródło: redakcja


Konkurencyjne Lubelskie, to temat konferencji, która odbyła się w czwartek, 28 listopada  w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wydarzenie było także okazją do podsumowania trzydziestoletniej działalności lubelskiego wydawnictwa Panorama Lubelska, które było czynnym świadkiem powstawania lubelskich samorządów, wspierało ich rozwój i budowanie regionalnej samorządności.
- Byliśmy świadkami wielu ważnych wydarzeń i od zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, aby nasz miesięcznik Panorama Lubelska był obiektywnym, a zarazem czynnym uczestnikiem istotnych zmian w rozwoju województwa. Na naszych oczach powstawały powiaty i samorząd województwa. Dziś, po tych wielu, czasem trudnych latach, możemy dyskutować i zastanawiać się, już nie nad budowaniem, ale nad rozwojem i wspieraniem konkurencyjności samorządów – mówi Jolanta Kozak, redaktor naczelna Panoramy Lubelskiej.

Czy lubelskie firmy mogą skutecznie konkurować na krajowym i międzynarodowych rynkach, w jaki sposób instytucje finansowe mogą wspierać rozwój i innowacyjność firm dyskutowali prelegenci oraz członkowie panelu poświęconego przedsiębiorczości.
Nie zabrakło tematów związanych z modernizacją powojennej Ukrainy.
- Polska odgrywa i odegra kluczowa rolę w tych procesach, dzięki swoim dotychczasowym inwestycjom i partnerstwu z Ukrainą. Lubelszczyzna, jako region przygraniczny, ma strategiczne położenie, umożliwiające szybkie dostosowanie się do ukraińskiego rynku. Otwieranie oddziałów, współpraca z ukraińskimi partnerami, to naturalne kierunki rozwoju dla lokalnych firm. Warto również podkreślić, że współpraca z Ukrainą zwiększy międzynarodową konkurencyjność firm z Lubelszczyzny. Realizowanie  kontraktów na Ukrainie wzmacnia ich pozycję i buduje doświadczenie, które mogą być wykorzystywane na innych rynkach. Lublin zbudował także solidne fundamenty na poziomie samorządowym, nawiązując partnerstwa z trzynastoma miastami w Ukrainie – mówił Zachary Matijczenko, dyrektor przedstawicielstwa PUIG Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Instrumenty wsparcia lubelskich przedsiębiorców  
Kwestię wspomnianej współpracy zagranicznej w kontekście światowego eksportu oraz temat konkurencyjności na zagranicznych rynkach, rozwinęła Marta Jankowska, przedstawicielka Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i dyrektor Regionalnego Biura Handlowego PAIH S.A. w Lublinie.   
- Od kwietnia tego roku działamy w Lublinie jako Regionalne Biuro Handlowe. Należy podkreślić, że na Lubelszczyźnie funkcjonuje kilku dużych eksporterów, których wspieramy. Jednocześnie chcemy popomagać i otwierać te rynki kolejnym firmom, które mają potencjał w kierunku rozwoju zagranicznego, jednak potrzebują wielokierunkowego wsparcia. Jesteśmy po to, aby wspierać i pokazać możliwości,  Pamiętajmy, że aby zaistnieć i konkurować na rynkach zagranicznych, musimy przede wszystkim dostosować się do lokalnych rynków, na których będziemy działać. Tu trzeba się zastanowić zarówno nad strategią marketingową, jak i nad produktem, który chcemy wprowadzić. Warto zastanowić się nad podobieństwami, nad tym, co nas łączy z tym rynkiem. Kolejnym, ważnym aspektem są regulacje prawne i preferencje konsumenckie. Tutaj warto zasięgnąć rad naszych doświadczonych ekspertów pracujących w zagranicznych Biurach Handlowych – tłumaczyła Marta Jankowska.


Kolejne instrumenty wsparcia przedsiębiorców, tym razem finansowe, wzmacniające ich konkurencyjność przedstawiła Beata Janczak, dyrektor Centrum Obsługi przedsiębiorców w Lublinie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. 
- Pracujemy w Lublinie od pięciu lat i pomagamy realizować plany przedsiębiorców także w aspekcie konkurencyjności. Począwszy od rozmów, sieciowania, szukania partnerów i bliźniaków biznesowych do finansowania różnych rozwiązań. Nasze instrumenty wsparcia, to głównie różnego rodzaju formy pożyczek, leasingu i faktoringu, które pomagają w umocnieniu konkurencyjności i we wchodzeniu na rynki zagraniczne. Zaznaczę, że wspieramy także polski kapitał na polskim rynku. Szyjemy na miarę instrumenty finansowe i pomagamy realizować plany inwestycyjne. Jeżeli macie państwo sposobność wyjścia na rynki zagraniczne, co wiąże się z angażowaniem ogromnego kapitału, to my, poprzez te instrumenty, jesteśmy w stanie wesprzeć taką możliwość – wyjaśniała Beata Janczak.


Przedstawicie lubelskiego biznesu podkreślali także, że konkurencyjność ściśle łączy się z rozwojem technologii i wprowadzaniem cyfryzacji. Temat ten wyjaśnił Artur Palac, dyrektor Delivery Center w Lublinie firmy SII.
- Cyfryzacja procesów z pewnością  pozwala zwiększyć konkurencyjność firmy. W wielu firmach istnieje dużo obszarów, które można pokryć cyfryzacją, jednak pokrycie jednego obszaru nie daje efektu synergii. A jedynie ten efekt daje optymalną konkurencyjność - podkreślał Artur Palac.


Konkurencyjność lubelskich przedsiębiorstw 
Rozwinięciem tematu konkurencyjności lubelskich przedsiębiorstw stał się podczas konferencji panel dyskusyjny Praktyków w Biznesie, moderowany przez dr ha. prof. Politechniki Lubelskiej Artura Paździora. Uczestniczyli w nim dr. Mariusz Filipek, z-ca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Marek Słomka, prezes zarządu Cargotor sp. z o.o., Stanisław Więch, prezes zarządu Cewar sp. z o.o. sp.j,, Marcin Wiczuk, dyrektor regionu - Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Piotr Pacek, prezes zarządu Enepar sp. z o.o.,  Beata Krzewińska, właścicielka Euro Agro Consulting a także dr inż. prof. Akademii WSEI oraz członek zarządu F.C. Pszczółka Artur Dmowski.


Obok wielu kwestii – automacji i cyfryzacji procesów przemysłowych, konkurencyjności, ekspansji usług i produktów na rynki zagraniczne – zaznaczono tu wyraźnie potencjał mikro przedsiębiorstw i potrzebę ich wsparcia.
- Ten sektor mikro przedsiębiorstw jest w Polsce i na Lubelszczyźnie bardzo duży. Ci najmniejsi, często samozatrudnieni zajmują najwyższa pozycję w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców interweniuje i pomaga im nieżalenie od tego, że definicja mówi jedynie o małych i średnich przedsiębiorcach. Naszym zadaniem jest również ochrona insertów mikro przedsiębiorstw – podkreślał dr. Mariusz Filipek, z-ca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.


Czy samorząd może być konkurencyjny?

W temat konkurencyjności lubelskich samorządów wprowadził dr hab. profesor UMCS Mariusz Sienkiewicz.


Z kolei podczas panelu „Czy samorząd może być konkurencyjny” lubelscy samorządowcy wskazali na wieloaspektowość tej kwestii. Moderatem panelu był dr Mariusz Sagan, dyrektor Departamentu Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin, zaś udział w nim wzięli: Janusz Kozioł, wicestarosta Powiatu Łukowskiego, Marta Majewska, burmistrz Miasta Hrubieszów, Jarosław Budka, wójt Gminy Lubartów, Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego oraz Edwin Gortat, wójt Gminy Wólka.
- Warto zastanowić się czym jest ta konkurencyjność, z czym konkurujemy i o co konkurujemy. Jest bardzo wiele problemów merytorycznych. Konkurujemy o zasoby mieszańców, o zasoby finansowe, projekty rządowe i unijne, a w przypadku dużych miast o studentów, o kapitał zagraniczny, o uznanie i markę. Tych wariantów jest wiele. Zastanówmy się, jak lubelskie samorządy radzą sobie w poszczególnych wymiarach konkurencji – mówił Mariusz Sagan.
- Każdy z samorządowców z załażenia, niezleżenie od tego, czy obejmuje stanowisko wójta czy burmistrza, prezydenta, niezależnie od wielkości miasta i gminy, musi sobie odpowiedzieć na pytanie - znając specyfikę swojego miejsca – jakim to miejsce chcemy, żeby było. Niezależnie od opinii i oceny, musimy konsekwentnie dążyć do celu, który obraliśmy. Ale ten cel ustalamy na podstawie zasobów, jakimi dysponujemy. Powinniśmy wspierać wieloaspektowo te najlepsze strony, które mamy. Hrubieszów nigdy nie będzie miastem akademickim, ale jesteśmy zielonym miastem i to chcemy eksponować. Znajdujemy się w odpowiedniej lokalizacji i po skończeniu wojny na Ukrainie oczekujemy wzmożonego ruchu gospodarczego. Jednak naszą bolączką jest to, że jesteśmy słabo skomunikowani drogowo. To jest sprawa kluczowa, ponieważ inwestor przyjdzie tam, gdzie będzie miał dobry, bezpieczny i szybki dojazd – podkreślała Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.


Podczas panelu poruszona została też sprawa konkurowania z większymi miastami.
- Lubartów nie ma szans na konkurowanie w pewnych aspektach z Lublinem, natomiast możemy liczyć na pewną współpracę. Poza tym w samym sercu naszej gminy leży Lubartów i nasze relacje są kluczowe. Z kolei konkurencja między naszymi samorządami istnieje na dwóch płaszczyznach. To konkurencja o mieszkańców i konkurencja o inwestycje. Gmina Lubartów rozwija się bardzo dynamicznie pod względem mieszkańców. Ich liczba stale rośnie, zaś w Lubartowie spada. Przyczyną tego stanu są warunki. Jesteśmy świetnie skomunikowani wewnętrznie, osiemdziesiąt procent naszej gminy jest skanalizowana. Mamy dobre połączenie z Lubartowem i Lublinem. Mamy atrakcyjne i tańsze tereny budowlane i właśnie na tej płaszczyźnie możemy konkurować z Lubartowem. Natomiast druga płaszczyzną są inwestycje. Tu jako gmina wiejska jesteśmy daleko za Lubartowem. Lubartów ma swoje tradycje, ma swoja strefę ekonomiczną, ale my mamy przykładowo kilkaset hektarów wolnych terenów inwestycyjnych – tłumaczył Jarosław Budka, wójt Gminy Lubartów.
Trzydzieści lat działalności magazynu Panorama Lubelska 
Konferencja była też okazją do podsumowania trzydziestoletniej działalności lubelskiego magazynu Panorama Lubelska.
Z tej okazji odbyła się także GALA 30-LATKÓW, podczas której zostały uhonorowane firmy, działające na lubelskim rynku od trzydziestu lat, a jednocześnie wnoszące wkład w rozwój miasta i regionu a także wrażliwe na problematykę społeczną. Firmy zostały uhonorowane medalami okolicznościowymi Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin. Wśród nich znalazł się Eko - Dom Gajek sp. z o.o., Pol -Skone Sp. z o.o., Stokrotka Sp. z o.o., OSK Kulka czy Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych. Medale otrzymał również magazyn Panorama Lubelska oraz Jolanta Kozak, redaktor naczelna. 

 

Z okazji jubileuszu również Panorama Lubelska przygotowała 30 medali, którymi uhonorowała samorządy, firmy i osobistości. Medale 30lecia Panoramy Lubelskiej otrzymali :

- Marszałek Województwa Lubelskiego

- Prezydent Miasta Lublin

- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Bożena Lisowska

- dr Mariusz Filipek z-ca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

- Bank Gospodarstwa Krajowego

- OX2

- Lubelska Akademia WSEI

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

- Lubelski Klub Biznesu

- Powiat Łukowski

- Miasto Hrubieszów

- Gmina Żółkiewka

- Mostostal Puławy S.A.

- Cargotor sp. z o.o.

- LGD Krasnystaw Plus

- Stowarzyszenie inicjatyw Samorządowych

- Gmina Wisznice

- Gmina Żółkiewka

- Kurier Lubelski

- Radio Lublin S.A.

- prof. dr hab. inż.  Piotr Kacejko

- Miasto Janów Lubelski

- Miasto Nałęczów

- Starostwo Powiatowe Ryki

- Filharmonia Lubelska

- Destylernia Kamień sp. z o.o.

- Spółdzielnia Pszczelarska Apis

- Fabryka Cukierków Pszczółka sp. z o.o.

- LST sp. z o.o.

- Serdecznie dziękuję Państwu za to, że przez trzydzieści lata nas wspieraliście. Zawsze mogłam przyjść do państwa z rożnymi pomysłami i znajdowałam zrozumienie i pomoc. Zarówno u samorządowców, jak i u przedsiębiorców. Działamy w otoczeniu firm i samorządowców i bez nich nie moglibyśmy funkcjonować.– mówiła Jolanta Kozak, redaktor naczelna Panoramy Lubelskiej.

- Od samego początku mojej pracy zawodowej magazyn Panorama Lubelska towarzyszył mi, jak i innym samorządowcom. Co miesiąc był na naszych biurkach. Podkreślę, że bezpłatnie. Był dla nas wówczas synonimem obecnego internetu. Mogliśmy na tych kolorowych stronach przeczytać o tym, jak tworzy się samorząd, o tym jak powstają firmy na terenie naszego województwa. Chcę podziękować redakcji Panoramy Lubelskiej za trzydzieści lat opisywania tego, co się dzieje w Lublinie i województwie. Dziękuję za artykuły dotyczące sylwetek osób, które miały wpływ na rozwój gospodarki i kultury naszego miasta i regionu. Z sentymentem patrzę na te lata – podkreślała Anna Augustyniak.

Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. Partnerami Strategicznymi byli Wojewodztwo Lubelskie Lubelskie Smakuj Życie oraz PAIH S.A.

Szczególne podziękowania dla firmy Amari Spa, która przekazała nagrody dla firm uhonorowanych medalem 30.lecia Panoramy Lubelskiej.


Podziel się
Oceń

Komentarze