Reklama
czwartek, 23 stycznia 2025 00:08
Reklama

Laureaci konkursu plastycznego „Lubelskie pięknieje” nagrodzeni

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Laureaci konkursu plastycznego „Lubelskie pięknieje” nagrodzeni

Źródło: archiwum UMWL


W siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył nagrody laureatom 5. edycji konkursu plastycznego pn. „Lubelskie pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę”. Spośród 284 prac zgłoszonych do konkursu jury wyłoniło łącznie 39 laureatów i wyróżnionych. Konkurs miał na celu szerzenie wiedzy o efektach Funduszy Europejskich oraz rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży.
Konkurs plastyczny ogłoszony został 10 kwietnia 2024 r. i odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) z terenu województwa lubelskiego.
Uczestnicy zgłaszali swoje prace do 30 września br. Głównym celem była promocja efektów inwestycji dofinansowanych z Funduszy Europejskich na terenie województwa lubelskiego, ale także rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, pobudzenie ich kreatywności oraz oderwanie uczniów od ekranu komputera czy smartfona.
Łącznie w trzech kategoriach konkursowych wpłynęło 284 prac plastycznych uczniów ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz domów kultury z terenu województwa lubelskiego, m.in. z Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach (powiat bialski), Szkoły Podstawowej w Poniatowej, Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie czy z Zespołu Kształcenia Rolniczego w Potoczku (powiat janowski).


Fundusze Europejskie oczami artystów
Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu pracy plastycznej (w formacie A3), której tematem były zmiany, jakie zaszły w najbliższym otoczeniu uczestnika dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Technika pracy plastycznej była dowolna. 
Młodzi artyści w tegorocznej edycji konkursu w swoich pracach przedstawili budynki instytucji, obiektów sakralnych czy rekreacyjnych obiektów sportowych. Prace przedstawiały m.in. budynek Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, Most w Parku Ludowym w Lublinie, budynek Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Pałac Zamoyskich w Kozłówce, Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim, zrewitalizowany park i staw w Nałęczowie czy Środowiskowe Centrum Wsparcia w Kraśniku.
Wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym
Spośród blisko 300 prac jury konkursowe wyłoniło łącznie 39 artystów w trzech kategoriach wiekowych – trzech laureatów oraz 10 wyróżnionych w każdej kategorii (kategoria klas I-IV, klas V-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe).
Z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zestawy nagród, składające się m.in.: z materiałów plastycznych, sztalug, zestawów profesjonalnych farb malarskich oraz pędzli, tabletów graficznych czy smartwatchy. Dodatkowo nagrodzeni otrzymali także vouchery do lubelskich obiektów wspieranych przez Fundusze Europejskie, takich jak: Centrum Spotkania Kultur, ZOOM Natury, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Magicznych Ogrodów, Zamojskiego ZOO czy Muzeum Wsi Lubelskiej.
– Konkurs „Lubelskie pięknieje” już po raz piąty dowodzi, jak wielką rolę w rozwoju naszego województwa odgrywają Fundusze Europejskie, ale też jak dużą liczbę uzdolnionych i kreatywnych młodych artystów mamy w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież poprzez swoje prace plastyczne w wyjątkowy sposób przedstawiły to, jak Fundusze Europejskie wpływają na rozwój naszej kultury, sztuki oraz przestrzeni publicznej – mówił podczas uroczystego wręczenia Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Piąta edycja konkursu


Konkurs plastyczny „Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę” cieszy się zainteresowaniem uczestników od 2020 roku. Łącznie w pięciu edycjach wpłynęło blisko 2000 prac z niemal każdego zakątka województwa lubelskiego. W kategorii klas I-II (w latach 2020-2021 kategoria klas I-IV) łącznie ponad 900 prac, zaś w kategorii klas V-VIII (w latach 2020-2021 kategoria klas IV-VIII) ponad 880 prac.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
Konkurs wpisuje się w tegoroczne obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), czyli największej imprezy związanej z Funduszami Europejskimi w Polsce. DOFE organizowane jest co roku, by pokazać, jak wiele w Polsce i w poszczególnych regionach zmieniły środki unijne. Tegoroczne obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich miały szczególny wydźwięk dla naszego regionu z uwagi na 20-lecie Polski w Unii Europejskiej oraz 550-lecie województwa lubelskiego. Tegoroczna impreza z tej okazji odbyła się 10 maja 2024 roku na Placu Teatralnym oraz w Ogrodzie Saskim w centrum Lublina.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze