Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 12:25
Reklama

Miasto gotowe na zimę

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin

Źródło: archiwum UM Lublin

Wszystkie służby i specjalistyczny sprzęt są gotowe do podjęcia akcji „Zima 2024/2025". Za nami już pierwsze działania miejskich jednostek w tym zakresie
 

Priorytetem jest dla nas sprawne działanie, które przekłada się na bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Lublina. Głównym celem jest zachowanie drożności lubelskich ulic i chodników. Odpowiednio wcześniej przeprowadziliśmy kontrolę zakontraktowanego sprzętu oraz zasobów niezbędnych materiałów, stan nawierzchni dróg oraz ciągów pieszych podlega stałej kontroli, a analiza danych pogodowych prowadzona jest całodobowo. Wszystkie służby są przygotowane do tegorocznej akcji zimowego utrzymania miasta, a pierwsze solarki wyjechały już tej nocy, żeby zapobiec gołoledzi – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji  i Rozwoju.

Zimowym utrzymaniem objęte są zarówno drogi, jak i tereny miejskie zlokalizowane poza pasem drogowym. Za utrzymanie dróg odpowiada Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (szczegóły pod linkiem), a za tereny miejskie, które nie są drogami – Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Tereny poza pasem drogowym objęte stałym zimowym utrzymaniem podzielono na 4 rejony miasta. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 230 ha. Za każdy z rejonów odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest do dysponowania odpowiednim sprzętem i niezbędnymi materiałami do realizowania akcji, a także prowadzenia całodobowych dyżurów. Tereny niebędące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czy też po otrzymanym zgłoszeniu. Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po wcześniejszym udrożnieniu terenów objętych stałym utrzymaniem. 
 

W sprawach zimowego utrzymania miasta zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów:

  • w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę i dzień wolny), w godz. 7.30-21.00 (sobota);
  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w pozostałych godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).

W ramach akcji „Zima" stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wykorzystywane są do tego systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych oraz programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. Jest to system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta.

 

Udział w akcji zimowego utrzymania miasta biorą również funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy patrolują miasto, weryfikują stan infrastruktury i przyjmują zgłoszenia od mieszkanek i mieszkańców. W związku z obowiązkiem odśnieżania, kontrolowani są także prywatni zarządcy nieruchomości. W okresie zimowym służby miejskie stale monitorują sytuację osób w kryzysie bezdomności, które przebywają w przestrzeni miejskiej, zachęcając do skorzystania z oferowanych form schronienia. Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie wynika, że rokrocznie na terenie Lublina przebywa ponad 300 takich osób. Mają one możliwość skorzystania z oferty 10 placówek zabezpieczających schronienie i dysponujących łącznie 262 miejscami. Są to schroniska, ogrzewalnie i noclegownie, w których obecnie przebywa 170 osób. Działalność tych placówek dofinansowywana jest przez Miasto Lublin, w 2024 roku jest to kwota ponad 2,7 mln zł. Dodatkowo osoby z problemem bezdomności mają do dyspozycji dzienny ośrodek, który daje możliwość pobytu w ogrzewanych pomieszczeniach wraz ze spożyciem ciepłego posiłku, posiada zaplecze sanitarno-higieniczne oraz zapewnia pomoc przedmedyczną. W ośrodku przewidzianych jest 30 miejsc z możliwością ich zwiększenia. Na terenie Miasta Lublin działają również kuchnie społeczne zapewniające gorący posiłek osobom potrzebującym.

 

Informację o zasadach skorzystania z pomocy w postaci schronienia, wsparcia finansowego, gorącego posiłku, pomocy rzeczowej, usługowej, dostępne są w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie pod numerem tel. 81 466 53 00 oraz na stronie internetowej Ośrodka. Ponadto w MOPR został powołany koordynator ds. bezdomności (tel. 81 466 54 25, 81 466 54 24, 697 280 417).

 

Przypominamy również, że przypadki osób przebywających w warunkach zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu należy zgłaszać do odpowiednich służb:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, ul. Koryznowej 2d, tel. 81 466 53 00;
  • Straż Miejska Miasta Lublin, ul. Podwale 3a, tel. 81 466 50 20;
  • Komenda Miejska Policji w Lublinie, ul. Północna 3, tel. 47 811 41 64;
  • Centrum Interwencji Kryzysowej, ul. Probostwo 6A, tel. 81 466 55 45, 81 466 55 46, 81 466 55 47;
  • całodobowy telefon zaufania, tel. 733 588 900.

Podziel się
Oceń

Komentarze