Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 07:20
Reklama

Miasto po raz kolejny zaprosiło lubelskie przedszkolaki do udziału w akcji „Tu śpi jeż”

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Miasto po raz kolejny zaprosiło lubelskie przedszkolaki do udziału w akcji „Tu śpi jeż”

Źródło: archiwum UM Lublin

Z okazji obchodzonego w listopadzie Światowego Dnia Jeża, Miasto Lublin po raz kolejny zaprosiło lubelskie przedszkolaki do udziału w akcji „Tu śpi jeż". W tym roku w miejskiej inicjatywie wzięły udział 33 placówki.

Miasto Lublin już od kilku lat prowadzi różnorodne działania na rzecz ochrony jeży. Wśród nich ważne miejsce zajmują inicjatywy edukacyjne, które mają na celu uwrażliwienie mieszkanek i mieszkańców Lublina na potrzebę ochrony tych pożytecznych zwierząt. Jedną z nich jest zapoczątkowana w 2021 roku i skierowana do lubelskich przedszkolaków akcja „Tu śpi jeż", w ramach której dzieci przygotowują w przedszkolnych ogródkach zimowe schronienia dla tych niewielkich ssaków. Cieszymy się, że każdego roku inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem lubelskich placówek – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

W ramach akcji „Tu śpi jeż", dzieci pod okiem opiekunów, szykują w przedszkolnych ogrodach zimowe schronienia dla tych drobnych ssaków, usypując kopce z opadłych liści i zabezpieczając je gałązkami lub przysypując suchą trawą i liśćmi domki dla jeży, które placówki otrzymały wcześniej od Miasta. Zabieg ten ma na celu zachęcanie zwierzaków do zasiedlenia drewnianych domków. W pobliżu przygotowanych schronień ustawiane są tabliczki informujące o tym, że w kopcu śpi jeż. Mają one zwracać uwagę przechodniów i być dla nich inspiracją do podejmowania podobnych działań. W tym roku w akcji wzięły udział: Zespół Przedszkolny nr 1 i nr 2 oraz Przedszkola nr: 11, 13, 15, 18, 22, 25, 28, 33, 35, 36, 37, 40, 42, 43, 46, 47, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 59, 65, 73, 74, 75, 77, 83, 84, 85.

Dodatkowo w tym roku Miasto zaprosiło do włączenia się w działania na rzecz jeży lubelskie Domy Dziecka, Domy Pomocy Społecznej oraz Ośrodki Socjoterapii i Wychowawcze. W ramach inicjatywy zainteresowane placówki otrzymały domki dla jeży, które zapewnią schronienie przebywającym na ich terenie zwierzętom. Do akcji zgłosiły się: Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II, Dom Pomocy Społecznej „Betania", Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, Prawosławny Dom Pomocy Społecznej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Dom Pomocy Społecznej „Kalina", Szkoła Podstawowa Specjalna nr 53 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, Dom Dziecka im. Janusza Korczaka nr 1 w Lublinie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii ze Szkołą Podstawową nr 56 w Lublinie oraz Specjalny Ośrodek-Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.

Miasto od kliku lat podejmuje działania na rzecz jeży. W roku 2020, w ramach projektu „Pomóżmy dzikim zwierzętom" dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Miasto zakupiło 33 domki dla tych drobnych ssaków, które trafiły do placówek oświatowych i Rad Dzielnic. Z kolei w 2021 roku na wybranych ulicach Lublina pojawiły się znaki drogowe „Uwaga jeże". Mają one ostrzegać kierowców o wędrujących w tych miejscach jeżach, które przemieszczają się najczęściej w okolicach parków, skwerów, domów jednorodzinnych i ogrodów działkowych. Ponadto w 2022 roku kolejne 64 domki zostały przekazane do lubelskich szkół i przedszkoli. Ich zakup sfinansowano ze środków pochodzących z projektu Budżetu Obywatelskiego „Lublin przyjazny zwierzętom". W 2023 roku dzięki środkom z projektu Budżetu Obywatelskiego „Zadbajmy o zwierzęta" zakupiono dodatkowe 70 domków dla jeży, które trafiły do placówek oświatowych oraz mieszkanek i mieszkańców Lublina. W ubiegłym roku placówki oświatowe i zarządcy lubelskich osiedli mieszkaniowych otrzymali także plakaty informacyjne dotyczące pomocy tym małym zwierzętom.


Podziel się
Oceń

Komentarze