Reklama
środa, 18 grudnia 2024 14:26
Reklama

Taka noc zdarza się raz w roku. Inżynierowie zapraszają do swoich laboratoriów

  • Źródło: Politechnika Lubelska

Źródło: Politechnika Lubelska

Podczas Nocy Inżynierów na Politechnice Lubelskiej można będzie zobaczyć tak wiele niezwykłych wynalazków, osiągnieć nowoczesnej technologii i zachwycających efektów nauki, jak nigdy dotąd.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 18 października o godz. 18.00 i trwać będzie do godz. 22.00. W tym czasie, w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (Rdzewiak, ul. Nadbystrzycka 36C) zorganizujemy blisko 50 warsztatów, laboratoriów, pokazów i zajęć. Tak wiele atrakcji pod jednym dachem nie zebraliśmy nigdy dotąd! 

– Chcielibyśmy, aby nauka przestała być postrzegana jako coś niedostępnego i niezrozumiałego. Zamierzamy pokazać, jak ogromny postęp nauka wnosi w rozwój techniki i jak wpływa na nasze codzienne życie. Zależy nam na tym, by każdy mógł odkryć jej piękno i znaczenie w przystępny sposób – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Koniecznie trzeba wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu! Problemem może być tylko wybranie z niezwykle szerokiej oferty tego, co chcemy zobaczyć w pierwszej kolejności. Żeby to ułatwić Politechnika przygotowała ściągawkę. Oto ona

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego za pomocą kamery termowizyjnej pokażą, czy ciepło potrafi się poruszać i jak wygląda świat nocą. Wszystkich zainteresowanych powitamy w nanoświecie, pokażemy co potrafi szybka kamera, nauczymy jak zaprogramować robota oraz wyjaśnimy, czym jest termografia, termowizja i systemy skanowania 3D. Nie zabraknie też pokazu w tunelu aeorydamicznym, w którym na własnej skórze będzie można przekonać się, jak działa moc wiatru. Do tego pokazy pojazdów made in Politechnika oraz Hydrosa, bolidu zasilanego wodorem. Zaprosimy też do hamowni podwoziowej oraz Laboratorium Silników Spalinowych. Wolicie latać? Zobaczcie wiatrakowiec, czyli ultralekki pasażerski statek powietrzny. 

Nasi wykładowcy i studenci z Wydziału Budownictwa i Architektury zaproszą na LEGO, czyli Lubelską Ergonomiczną Grę Obrazkową; zajęcia z okularami VR, a także spotkanie z malarstwem i rzeźbą. Wyjaśnią czym jest kratownica i jak bada się efektywność belek.

Wolicie aktywność fizyczną i sztuki walki? Uważajcie na korytarzach, bo członkowie Klubu Szermierki Historycznej szykują już swoje miecze. To jedna z atrakcji przygotowanych przez Wydział Inżynierii Środowiska. Jego pracownicy zapraszają też na termowizję w praktyce i doświadczenia chemiczne. Do tego dydaktyczny model pompy ciepła i mikrokosmos w kropli wody.

Pierwsza pomoc, długopisy 3D, pokaz robotów i rowery elektryczne to projekty przygotowane specjalnie na Noc Inżynierów na Politechnice Lubelskiej przez Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej. 

Wydział Zarządzania przeprowadzi grę terenową oraz grę Pollubmy empire.  Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział też w teście 16 Personalities, w którym odkryć będzie można swoje naturalne predyspozycje, mocne strony oraz preferencje w interakcjach z innymi.

Naukowcy z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki w Noc Inżyniera pokażą czym jest akwizycja ruchu i jak śledzić ruchy oczu za pomocą eyetrackera. Zapoznać będzie można się też z nowoczesnymi instalacjami elektrycznymi stosowanymi w budownictwie. Niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie z łazikiem marsjańskim i zdalnie sterowanymi samochodami driftowymi. 

Politechnika zaprasza też na dwa towarzyszące eventy „Ile nakręcisz, tyle pojedziesz” oraz „Ekologicznie kreatywni, czyli nie ma rzeczy zbędnych” finansowane w ramach Projektu pt: "Nauka da się POLLUB-ić edycja 2 - POLLUBmy Ziemię".


Podziel się
Oceń

Komentarze