piątek, 18 października 2024 05:15
Reklama

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej słynnego lubelskiego urbanisty

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej słynnego lubelskiego urbanisty

Źródło: archiwum UM Lublin

Dzisiaj uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej patrona Parku Rury – dr. inż. arch. Romualda Dylewskiego. To jeden z punktów odbywającego się w Lublinie jubileuszowego seminarium naukowego z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia urodzin wybitnego lubelskiego urbanisty. Wydarzenie odbędzie się jutro (16 października).


 

Tablica z życiorysem Romualda Dylewskiego zostanie odsłonięta we wschodniej części Parku Rury (od strony ul. Nadbystrzyckiej) na nowo urządzonym skwerze obsadzonym irgą szwedzką. Uczestniczki i uczestnicy posadzą także pamiątkowe drzewo gatunku klon tatarski. Dodatkowo od ul. Nadbystrzyckiej i od ul. Różanej zamontowano dwie tablice z nazwą parku. W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele władz miasta, środowisko naukowe, lubelscy urbaniści i planiści oraz rodzina. 
 


 

Dr inż. arch. Romuald Dylewski (1924-2019) był uznanym twórcą licznych planów i opracowań urbanistycznych dla naszego miasta, w tym wąwozu Rury, w którym obecnie znajduje się miejski park. Wybitny architekt, wykładowca akademicki, doktor nauk technicznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej (IGPiK) w Warszawie. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej (obecnie Politechnika Krakowska) o specjalizacji urbanistycznej. W 1955 r. został oddelegowany czasowo z Warszawy do Lublina w celu opracowania planu rozwoju miasta i zorganizowania pracowni urbanistycznej, gdzie osiadł tu na stałe i związał się na trwałe z miastem. W latach 1956-1974 organizował i kierował Pracownią Urbanistyczną Miasta Lublin. Był generalnym projektantem planów miasta Lublin i koordynatorem ich realizacji, w tym pierwszego po wojnie Planu ogólnego miasta Lublina. Uczestniczył w pracach wielu gremiów organizacji jako m.in.: radny Rady Miasta Lublin, wieloletni doradca Komisji Rozwoju Miasta, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie i członek wielu rad, komisji urbanistycznych w kraju. Poza dokonaniami w obszarze przestrzeni Lublina i Lubelszczyzny zasłynął z tworzenia planów wielu innych polskich miast i zagranicznych aglomeracji m.in. Bagdadu, Trypolisu, Damaszku, Edynburga oraz rejonu West Bethnal Green w Londynie. 
 


 

Park Rury usytuowany w wąwozie pomiędzy osiedlami LSM (dzielnica Rury), a Czubami zajmuje powierzchnię ponad 30 ha. Ma głównie charakter krajobrazowy, gdyż wyróżnia się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu. Posiada liczne nasadzenia na skarpach wąwozu, łąki kwietne, wybieg dla psów i place zabaw. Znajduje się tam m.in. pomnik upamiętniający więźniów Zamku Lubelskiego oraz kamienie z nazwami miast partnerskich Lublina. W 2022 roku uchwałą Rady Miasta Lublin park otrzymał imię urbanisty Romualda Dylewskiego, a w ciągu ostatniego roku przeszedł przebudowę. Wykonano ciąg komunikacyjny na długości 1,5 km w całym wąwozie, od strefy workout i placu zabaw w okolicy ogródków działkowych LSM, przez Aleję Miast Partnerskich aż do ul. Nadbystrzyckiej. Do użytku oddano nową alejkę spacerową ze ścieżką rowerową i małą architekturą. Przebudowę przygotowano i zrealizowano w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego za kwotę ponad 3,2 mln zł.


 

 


 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się jutro (środa, 16 października) o godz. 14.45 w Parku Rury (wejście od strony ul. Nadbystrzyckiej). 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze