Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 19:29
Reklama

Ruszają transgraniczne centra badań profilaktyki i rehabilitacji

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Ruszają transgraniczne centra badań profilaktyki i rehabilitacji

Źródło: archiwum UMWL

 

W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem zespołów sterujących projektem dotyczącym utworzenia transgranicznych centrów badań profilaktyki i rehabilitacji w województwie lubelskim i obwodzie wołyńskim w ramach Programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Jarosław Stawiarski. 

Projekt rehabilitacyjny i profilaktyczny
w województwie lubelskim i obwodzie wołyńskim

Projekt infrastrukturalny złożony w ramach Programu Interreg Next Polska–Ukraina 2021-2027 jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Lublinie (WOMP) w partnerstwie z Wołyńskim Obwodowym Centrum Ochrony Zdrowia Matki i Dziecka w Łucku (szpital w Łucku). Jego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy, dzięki zwiększeniu dostępności profilaktycznej opieki medycznej, która jest kluczowym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej krajów partnerskich. 

Dziś wręczamy umowy w ramach programu Interreg, co oznacza, że etap wstępny już za nami. Teraz przed WOMP-em i szpitalem w Łucku etap inwestycyjny, zakup specjalistycznego sprzętu oraz współpraca i wymiana doświadczeń. To wszystko będzie służyło mieszkańcom województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego. Dziękuję paniom dyrektor za dobrze wykonaną pracępowiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Projekt zakłada wybudowanie w Lublinie nowego budynku na potrzeby Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej oraz utworzenie w Łucku Centrum Badań Profilaktycznych i Rehabilitacji, gdzie znajdą się poradnie ortopedyczna, ginekologiczno-położnicza i pracownia rehabilitacji. Powstałe ośrodki zwiększą dostęp do opieki profilaktycznej na obszarach przygranicznych. W ramach projektu obie placówki zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt. Zostaną również opracowane i wdrożone programy zdrowotne mające na celu podsienie świadomości wśród pacjentów.

Podczas briefingu prasowego o projekcie opowiedziała Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor WOMP, oraz Iryna Horawska, przedstawicielka Komunalnej Instytucji „Wołyńskie Obwodowe Terytorialne Medyczne Stowarzyszenie Ochrony Macierzyństwa i Dzieciństwa” Wołyńskiej Rady Obwodowej, dyrektor generalna szpitala w Łucku.

Sprzęt medyczny i programy profilaktyczne

Partnerskie ośrodki zostaną wyposażone w sprzęt medyczny konieczny do prowadzenia badań profilaktycznych i wczesnej diagnostyki. Lublin otrzyma m.in. kriokomorę, robot i sprzęt rehabilitacyjny, a także zyska wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych. Z kolei w Łucku specjalistyczne wyposażenie trafi do poradni ginekologicznej i ortopedycznej, a będą to m.in. kolposkop, histeroskop, wysokospecjalistyczne USG czy bieżnia do reedukcji chodu.

W ramach projektu partnerzy wymienią się doświadczeniem i zorganizują szkolenia dla kadry medycznej z zakresu zdrowia publicznego. Placówka z Lublina przeszkoli Łuck w zakresie opracowania i wdrażania programów profilaktycznych, szczególnie jeśli chodzi o wczesne zwalczanie zachorowalności na raka (nowotwory kobiece) czy profilaktykę chorób kręgosłupa u najmłodszych pacjentów. Z kolei szpital w Łucku przeprowadzi dla  WOMP szkolenie w zakresie fizjoterapii pacjentów pediatrycznych. 

Poza planowanymi działaniami infrastrukturalnymi partnerzy zamierzają podjąć ścisłą współpracę nad utworzeniem programów profilaktycznych dla mieszkańców Wołynia i Województwa Lubelskiego. Pieczę nad realizacją tych programów będzie trzymała nowo powstała w WOMP-ie jednostka organizacyjna pn. Ośrodek Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Kolejnym krokiem będą wspólne działania związane z promocją zdrowia i zachęcania mieszkańców partnerskich regionów do poddawania się badaniom profilaktycznym w celu zmniejszenia zachorowalności w tym obszarze.

Aktualna sytuacja systemu ochrony zdrowia, która związana jest m.in. z powstałym w okresie pandemii długiem zdrowotnym, jak również z zapotrzebowaniem na wielokierunkową diagnostykę i rehabilitację pacjentów pocovidowych oraz coraz większą liczbę pacjentów z Ukrainy – spowodowała ukierunkowanie działań planowanych w ramach projektu także w stronę rehabilitacji leczniczej.

Termin realizacji zadania i dofinansowanie

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec stycznia 2027 roku. Całkowity koszt projektu wynosi 4 mln 166 tys. euro, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 3 mln 749 tys. euro. Wartość projektu dla WOMP to koszt ponad 3 mln euro, w tym wkład budżetu Województwa Lubelskiego wynosi 333 tys. euro.


Podziel się
Oceń

Komentarze